| |
Zagrożenie!
Potężna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Nawrót zimy spowoduje ogromne korki

Potężna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Nawrót zimy spowoduje ogromne korki

W tym tygodniu w Polsce czeka nas spore ocieplenie i podmuch prawdziwej wiosny, tymczasem mamy regiony w Europie nadal zmagające się z nawrotami zimy w marcu. Kolejna potężna śnieżyca uderzy w rejonie krajów alpejskich i przyniesie miejscami nawet 20-60 cm śniegu, lokalnie więcej. Dojdzie do paraliżu na drogach, a niektóre odcinki zostaną dosłownie zasypane. Zima w tym regionie Europy nietypowo przypomina się już po sezonie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 22:00, 26 marca 2024

Potężna śnieżyca zasypie drogi w Europie w Alpach, spadnie 60 cm śniegu i będą korki marzec 2024

Chłodne powietrze zaciągnięte w ostatnich dniach do Europy, napłynęło także w rejon północnych Włoch i południowo wschodniej Francji, gdzie w ciągu najbliższej doby dojdzie ponownie do szybkiej cyklogenezy, a w efekcie powstania zasobnego w wilgoć niżu na froncie chłodnym. Między wtorkiem i środą przejdzie przez rejon Alp niosąc potężne śnieżyce. Najpierw opady obejmą rejon pogranicza Francji i Włoch, a następnie zaczną się przesuwać na wschód i północny wschód w rejon pogranicza ze Szwajcarią i Austrią.

Prognoza zasięgu śnieżycy o godzinie 07:00, 27 marca 2024

Nawrót zimy ze śnieżycami zasypie drogi i spowoduje korki w Europie w Alpach, marzec 2024

Śnieżyce w górach i rejonach podgórskich nie są zjawiskiem rzadkim, ale w tym roku w tym regionie Europy są nietypowe. Prawdziwa śnieżna zima uaktywniła się w Alpach dopiero w ostatniej dekadzie lutego i od tamtej pory niemal w każdym tygodniu notujemy ogromne opady śniegu. W trakcie ich przejścia nie raz potrafi miejscami spaść nawet pół metra śniegu. Po opadach śnieg ponownie osiada i zaczyna się proces jego wolnego topnienia, ponadto znowu rośnie poważne ryzyko lawinowe.

Prognozowany zasięg śnieżycy w rejonie Alp o godzinie 19:00, 27 marca 2024

Potężna śnieżyca wywoła korki i zasypie drogi w Europie w Alpach, zima nie odpuszcza w marcu 2024

W tym tygodniu do czwartku, najwięcej śniegu do 30-60 cm spadnie w rejonie grani Alp, od pogranicza Francji i Włoch przez południową i południowo wschodnie krańce Szwajcarii, miejscami północne Włochy po rejon z pograniczem Austrii. Na tym obszarze na drogach okresami warunki będą fatalne, zwłaszcza między wtorkiem i środą. Należy się liczyć z potężnymi korkami, a w rejonie największych opadów z tymczasowym zamknięciem dróg, zwłaszcza, że miejscami wystąpią także zawieje i zamiecie śnieżne, a tym samym odśnieżanie dróg będzie bardzo trudne.

Sprawdź także: Noc przyniosła zorze polarną. Burza magnetyczna uderzyła w Ziemię. wydano alert zorzowy

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp do 28 marca 2024

Śnieżycy i nawroty zimy w prognozach dla Europy, gdzie spadnie śnieg marzec 2024

Na szybkie ustąpienia zimy w krajach alpejskich nie ma co liczyć. Wahania pokrywy śnieżnej nadal będą występować w zależności od kierunku adwekcji mas powietrza, ale nie zmienia to faktu, że między kolejnymi śnieżycami po poprawie sytuacji na drogach można dalej śmiało w ten rejon Europy wybierać się na narty. Większych zmian w pokrywie śnieżnej do końca marca nie widać.

Prognoza pokrywy śnieżnej i zasięgu białej zimy w rejonie Alp w Europie do 30 marca 2024

Gdzie jest śnieg i zima w Europie marzec 2024

Śnieżyce tej wiosny w rejon Alp jeszcze nie raz zdołają dotrzeć. Kolejne opady śniegu są sygnalizowane w prognozach także na początku kwietnia. Będąc w tym regionie przy pogodzie przejściowej, nie zapominajmy o poważnym ryzyku lawinowym. Śledźmy najnowsze komunikaty.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy fala ciepła? Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!