| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie zorze polarną. Potężna burza magnetyczna uderza w Ziemię. Ogłoszono alert zorzowy

Noc przyniesie zorze polarną. Potężna burza magnetyczna uderza w Ziemię. Ogłoszono alert zorzowy

Kilkadziesiąt godzin temu na Słońcu doszło do potężnych rozbłysków, które zostały skierowane centralnie w Ziemię. Zaobserwowano Koronalny Wyrzut Masy CME i pojawiła się ogromna masa fali uderzeniowej wiatru słonecznego. Niesie ona cząsteczki materiałów, które sprawią powstanie zorzy polarnej. Jest duża szansa, że w nocy zorzę zobaczymy również z terytorium Polski. Czeka nas burza magnetyczna o sile co najmniej G4. Ogłoszono alert zorzowy.

Zorza polarna w nocy na 25 marca 2024 rozbłyśnie nad Polską

Noc na 25 marca 2024 przyniesie zorze polarną w Polsce, będzie burza magnetyczna, ogłoszono alert zorzowy

Sytuacja dotyczą możliwości wystąpienia zorzy polarnej w niższych umiarkowanych szerokościach geograficznych jest często niepewna, ale możliwa do przewidzenia. Dane dotyczące aktywności Słońca dostarcza satelita DSCOVR. Następnie na ich podstawie są przygotowywane prognozy zorzy polarnej. Obecnie do Ziemi nad bieguny dociera Koronalny Wyrzut Masy CME z prędkością ponad 810 km/s, o gęstości 12 p/cm3 z tendencją rosnącą i wskaźnikiem Bt około 20 nT.

Prognoza indeksu Kp wskazująca na możliwość zasięgu zorzy polarnej na półkuli północnej Ziemi w nocy na 25 marca 2024

Prognoza zorzy polarnej w Polsce w nocy na 25 marca 2024

Jedynym i głównym problem jest odbijanie wiatru słonecznego od ziemskiej magnetosfery w kierunku północnym. Wówczas zobaczenie zorzy polarnej w Polsce nie będzie możliwe. Sytuacja jest jednak dynamiczna i jeszcze wiele w trakcie nocy może się zdarzyć. Możliwe, że BZ niebawem zmieni kierunek na południowy i znowu nasili się burza magnetyczna. Obecnie możemy oficjalnie potwierdzić, że mamy pierwszą w tym roku burze G4, a jest szansa nawet na G5.

Prognoza zachmurzenia w nocy o godzinie 01:00, 25 marca 2024

Noc na 25 marca 2024 przyniesie burze magnetyczną i zorzę polarną w Polsce, prognoza zachmurzenia

Jeśli warunki burzy magnetycznej zdołają się poprawić i zorza polarna faktycznie zejdzie nad Polskę, to warunki do obserwacji jej nad północnym horyzontem najlepsze będą miejscami na północy oraz we wschodniej połowie kraju, gdyż od zachodu będzie się nasuwał niewielki niż z przelotnymi opadami, a tym samym ze wzrostem zachmurzenia.

Sprawdź także: Gwałtowne burze przeszły przez Polskę. Wiatr łamał drzewa i zrywał balustrady. Był potężny kontrast temperatury

Zorza polarna w nocy może rozbłysnąć nad Polską

Noc na 25 marca 2024 z zorzą polarną w Polsce, prognoza burz magnetycznej

Bądźcie czujni i obserwujcie północny horyzont. Mimo wahań parametrów aktywności burzy magnetycznej, jest spora szansa na ujrzenie zorzy polarnej, co najmniej w północnej Polsce, ale niewykluczone, że zasięg zorzy będzie znacznie szerszy na południe.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni.Śnieg i mróz, czy fala ciepła? Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!