| |
Zagrożenie!
Potężna śnieżyca blisko Polski. Zimowy początek grudnia w Europie. Rolnicy odkopali zwierzęta uwięzione w zaspach

Potężna śnieżyca blisko Polski. Zimowy początek grudnia w Europie. Rolnicy odkopali zwierzęta uwięzione w zaspach

Początek meteorologicznej zimy w Europie przynosi śnieżny chaos w wielu krajach. Temperatura spadła, ponadto przechodzą śnieżyce, miejscami największe o tej porze roku od lat. Kolejne opady śniegu w następnych dniach pojawią się nie tylko w Polsce. Potężna śnieżyca, w zasadzie burza śnieżna uderzyła w Danii oraz w Wielkiej Brytanii. Ludzie byli zmuszenie do nocowania w centrach handlowych, a rolnicy odkopywali uwięzione zwierzęta w zaspach. Uderzenie zimy było silne. Warunki pogodowe, jak na Europę były skrajne. Zima się nie patyczkowała, w krajach, gdzie zwykle wpływ morza łagodzi chłodny okres roku.

Owce uwięzione w zaspach w czasie przechodzenia sztormu Arwen w Wielkiej Brytanii

Potężne śnieżycy w Europie, zasypane zwierzęta w zaspach. Burze śnieżne, Dania i Wielka Brytania, grudzień 2021

Pod koniec listopada w Wyspy Brytyjskie uderzył bardzo silny sztorm Arven. Przyniósł on intensywne opady śniegu i silną wichurę. Powstały gigantyczne zaspy. Rolnicy musieli dosłownie ratować swoje zwierzęta uwięzione w wielometrowych zaspach. Poniższy przykład pochodzi z farmy w hrabstwie Staffordshire w środkowo zachodniej Anglii.

Potężna śnieżyca uderzyła w Danię

W tym tygodnie w Polskę uderzyła wichura związana z niżem Daniel. W naszym kraju niż spowodował bardzo silne porywy wiatru dochodzące na wybrzeżu do 110 km/h, a wczoraj 03.12 po zaciągnięciu arktycznego powietrza wystąpiły burze śnieżne na północy Kraju. Miejscami efekt morza spowodował bardzo duże opady śniegu, zwłaszcza w rejonie Koszalina i Mielca. Niż wcześniej spowodował bardzo intensywne opady śniegu oraz silną wichurę w Danii, gdzie znajdowało się jego centrum. Porywy wiatru w tym kraju dochodziły do 120 km/h. Śnieżyca uderzyła w Danię w środowy 01.12 wieczór i była kontynuowana w nocy 1/2 grudnia. Śnieżyca, zarówno w stolicy Kopenhadze, a także w innych częściach Danii spowodowała chaos na kolei, lotniskach oraz na drogach. Wystąpiły duże przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wichura i śnieżyca w Danii. Skutki przechodzenia niżu Daniel

Szczególnie mocno ucierpiał region w północnej Jutlandii wokół miasta Aalborg. Tamtejszy salon IKEA zamienił się w sypialnię dla 6 klientów i 25 pracowników. Utknęli oni w nocy z powodu śnieżycy. Spadło 30 cm śniegu, ale silny wiatr usypywał zaspy i generalnie powodował nieprzejezdność dróg.

Skutki potężnej śnieżycy w Danii w rejonie miasta Aalborg, 1 grudnia 2021

Z informacji podanej przez duńskiego nadawcę publicznego DR wynika, że ludzie pracujący w sklepie z zabawkami obok, również spędzili noc w miejscu pracy. O czekających nas istotnych zawirowaniach w pogodzie, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Jak na Danię i Anglię to naprawdę zima uderzyła z impetem. To tak jakby ktoś narzekał na pogodę w Polsce.

04 grudzień 2021 - 12:51
Odpowiedz