| |
Zagrożenie!
Wichura Daniel przechodzi przez Polskę. Wiatr przekroczył 100 km/h. Wiemy, kiedy wiatr osłabnie

Wichura Daniel przechodzi przez Polskę. Wiatr przekroczył 100 km/h. Wiemy, kiedy wiatr osłabnie

Zgodnie z wydaną prognozą pogody, minionej nocy 1/2 uderzył w Polskę niż Daniel przechodzący przez południowy Bałtyk w kierunku Łotwy i Rosji. Przynosi wichurę z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Najsilniej wieje na wybrzeżu oraz w górach. Strażacy interweniowali już setki razy. Sprawdźmy, kiedy silny wiatr osłabnie i gdzie wiatr jest najsilniejszy.

Położenie niżu Daniel w rejonie polskiego wybrzeża, 2 grudnia 2021

Wichura Daniel przechodzi przez Polskę. Wiatr przekracza 100 km/h. Wiemy, kiedy wiatr ucichnie

Wichurę w Polsce przynosi niż Daniel

Różnica ciśnienia wywołana przez głęboki niż Daniel powoduje nasilenie się wiatru w Polsce. Ważna jest również obecność prądu strumieniowego nad Polską, która bezpośrednio przekłada się na rozwój ośrodka niżowego. Gradient poziomy ciśnienia o poranku, między północnymi i południowo wschodnimi krańcami Polski sięga około 25 hPa.

Ciśnienie w Polsce notowane o godzinie 08:30, 2 grudnia 2021

Wichura Daniel w Polsce. Pomiary ciśnienia i wiatru, kiedy wiatr ucichnie, 2 grudnia 2021

Wichura Daniel w Polsce. Zanotowane porywy wiatru

Do tej pory w Polsce najsilniej powiało nad morzem oraz w górach. Na Śnieżce wiatr osiągnął 122 km/h, na Kasprowym Wierchu 103 km/h. Wichura szczególnie mocno uderzyła w wybrzeże. Nad ranem w Darłowie zmierzono 110 km/h! Na stacji Dziwnów zanotowano 101 km/h. W głębi lądu zanotowano w Świnoujściu 94 km/h, w Resku 90 km/h i 86 km/h na stacji Elbląg i Kołobrzeg. To aktualnie najsilniejsze porywy wiatru w Polsce w czasie przechodzenia niżu Daniel.

Porywy wiatru zanotowane w Polsce, do godziny 07:00. Dane: Ogimet

Wichura w Polsce, aktualne pomiary porywów wiatru, niż Daniel, 2 grudnia 2021

Prognoza wiatru. Kiedy wichura ustąpi?

Wichura spowodowana przez niż Daniel zacznie słabnąć z upływem popołudnia, a ostatecznie w godzinach wieczornych na północnym wschodzie. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 12:00

Prognoza wiatru w Polsce, niż Daniel, wichura, 2 grudnia 2021

Wichura najdłużej utrzyma się na Mazurach i Podlasiu. W tej części kraju wiatr ostatecznie ustąpi wieczorem lub w pierwszej części nocy 2/3 grudnia 2021.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 19:00

Silny wiatr w Polsce, wichura Daniel, prognoza wiatru, 2 grudnia 2021

Przed nami jeszcze kilka godzin silnego wiatru, szczególnie w Polsce północnej, ale w drugiej części dnia z tendencją słabnąć z zachodu na wschód kraju. Wiatr poza wybrzeżem w porywach może osiągać do 70-95 km/h. 

Mnóstwo interwencji strażaków przy usuwaniu skutków wichury

Strażacy interweniują głównie przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Na Pomorzu nadal pracują, rośnie więc liczba interwencji, która przekracza już ponad 350. Energetycy pracują również nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej. 

DobraPogoda24.pl, IMGW, PSP


Komentarze
Monika

Potwierdzam, mało głowy nie urwie. Pozdrawiam z wybrzeża

02 grudzień 2021 - 12:14
Odpowiedz