| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne w Polsce. Przynoszą intensywne opady śniegu i pogarszają warunki drogowe na północy

Burze śnieżne w Polsce. Przynoszą intensywne opady śniegu i pogarszają warunki drogowe na północy

Do Polski dociera niestabilne powietrze arktyczne. Napływając nad stosunkowo ciepłe morze zachodzi proces bałtyckiego efektu morza, czyli inicjacji powstawania chmur kłębiastych, które po wejściu nad ląd przynoszą intensywne opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Opadom towarzyszą również burze śnieżne. Wyładowania atmosferyczne w piątek 3 grudnia 2021 przed południem padły na zachód od Koszalina w województwie zachodniopomorskim, gdzie rozwinęła się pierwsza tej zimy meteorologicznej burza śnieżna. W jej rejonie występują intensywne opady śniegu, wyładowania oraz silniejsze porywy wiatru. Lokalnie w krótkim czasie może wystąpić szybki przyrost pokrywy śnieżnej, a co za tym idzie pogorszenie warunków drogowych.

Pasma konwekcyjne przynoszące intensywne opady śniegu i lokalnie burze śnieżne. Zdjęcie satelitarne z godziny 10:15

Burze śnieżne w Polsce, 3 grudnia 2021, gdzie jest burza

Burze śnieżne o tej porze nie są niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w czasie napływu powietrza arktycznego. Mają bardzo ograniczony zasięg, ale tam gdzie wystąpią przynoszą krótkotrwałe intensywne opady śniegu.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 3 grudnia 2021

Burze śnieżne nad Polską, grzmi na Pomorzu Zachodnim, 3 grudnia 2021

Burzom śnieżnym towarzyszą niezbyt liczne wyładowania atmosferyczne. Do godziny 10:15 zanotowano 37 wyładowań doziemnych, głównie na zachód od Koszalina oraz lokalnie w woj. pomorskim na południe od Władysławowa.

Burze śnieżne w Polsce. Wyładowania zanotowane, do godziny 10:15, 3 grudnia 2021

Burze śnieżne w Polsce, gdzie jest burza 3 grudnia 2021

W kolejnych godzinach nadal spodziewamy się miejscami opadów śniegu na północy Polski, od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po warmińsko mazurskie i podlaskie. Lokalnie nadal może wystąpić burza śnieżna.

Przewidywany zasięg występowania opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00

Opady śniegu i burze śnieżne w Polsce, mapa opadów, grudzień 2021

Miejsca z przechodzącymi burzami śnieżnymi możecie śledzić na żywo korzystających z danych z detektorów burzowych. Dzięki nim wiemy, gdzie jest burza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!