Pomarańczowe niebo w Portugalii, Hiszpanii i Francji. „Nie było czym oddychać”, gdy wzrosło zanieczyszczenie powietrza
W ostatnich dniach marca i na początku kwietnia 2021, nietypową pomarańczową barwę nieba można było zobaczyć na obszarze Portugalii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Zmianie barwy nieba towarzyszył również wzrost zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu w regionie Pireneje -Alpejskie władze wprowadziły do piątku 02.04 dodatkowe ograniczenia prędkości na drogach. Przyczyną pojawienia się tych zjawisk w kilku europejskich krajach jest kolejny w tym roku silny napływ pyłu saharyjskiego do Europy. Szczególnie dość często ma on miejsce właśnie w kwietniu. Niebo nad wieloma francuskimi, hiszpańskimi i portugalskimi regionami nabrało charakterystycznego pomarańczowego koloru. Pył został przywiany ponownie, głównie z Algierii.
Pomarańczowe niebo w Europie. Portugalia, 30 marca 2021. Foto: FB Meteofontes
Zjawisko pomarańczowego nieba w tym roku, w wielu krajach Europy miał miejsce już co najmniej 4 raz. Wcześniej, szczególnie silny transport pyłu saharyjskiego do Europy, był notowany w lutym 2021, gdy śnieg w Alpach został pokryty pomarańczowym pyłem.
W mediach społecznościowych zaroiło się od zdjęć i filmów z pomarańczowym niebem w Europie. "Nie było czym oddychać" pisali internauci w komentarzach. Poniżej relacja z Portugalii.
W kolejnych dniach utrzyma się napływ pyłu saharyjskiego, zwłaszcza na południu Europy, w tym we Włoszech. Duży strumień jest prognozowany m.in. nad Sycylią.
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego w Europie i północnej Afryce, 2 kwietnia 2021
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego w Europie, 3 kwietnia 2021
Do Polski pył znad Sahary również napłynie około 5 kwietnia 2021
Pomarańczowe niebo w Europie. Skutki napływu pyłu saharyjskiego w Portugalii, Hiszpanii i Francji
Napływ pyłu saharyjskiego do Europy, doskonale widać na zdjęciach satelitarnych NASA. Charakterystyczne zmętnienie nieba, w przypadku dużej koncentracji pyłu, w świetle widzialnym przybiera pomarańczową barwę. To właśnie z tego powodu pod koniec marca, w czasie napłuwu powietrza zwrotnikowego z Afryki, temperatura pierwszy raz w tym roku w Europie osiągnęła 30 stopni. Taki upał zanotowano w hiszpańskiej Sewilli.
Pomarańczowe niebo w Europie. Charakterystyczne zabarwienie widoczne w Hiszpanii i Portugalii, 30 marca 2021. Foto: NASA
Przypomnijmy, z pyłem saharyjskich z Algierii, dociera do Europy radioaktywne zanieczyszczenie, będące skutkiem testów broni jądrowej prowadzonych przez francuzów w ubiegłym wieku. Zanieczyszczenie jest jednak na tyle małe, aby nie stanowić zagrożenia.
DobraPogoda24, NASA, Skiron