| |
Zagrożenie!
Polska czeka na deszcz. W tych regionach jest źle. W lasach duże zagrożenie pożarowe

Polska czeka na deszcz. W tych regionach jest źle. W lasach duże zagrożenie pożarowe

Od wielu tygodni pytacie nas o opady deszczu, bo w Polsce są regiony, gdzie nadal pada bardzo rzadko, a tymczasem maj to teoretycznie jeden z trzech miesięcy w naszym kraju z największymi sumami opadów. Wskazują na to normy klimatyczne uzyskane na podstawie danych wieloletnich. Nieraz się zdarzało, że właśnie w tym miesiącu pojawiały się powodzie. Po sezonie zimowym niedobór opadów utrzymuje się w Polsce głównie, od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, Ziemie Lubuską, Kujawy, po Ziemie Łódzką, częściowo Mazowsze oraz miejscami województwo pomorskie i zachodnie dzielnice warmińsko mazurskiego. Sprawdźmy, kiedy spadnie deszcz i jakiej sumy opadów należy oczekiwać w tym tygodniu.

Sucho w wielu regionach Polski. Mapa wilgotności gleby na poziomie 0-7 cm. Dane satelitarne, 9 maja 2022. Wizualizacja IMGW

Brakuje opadów w Polsce, sucho w wielu regionach, mapa wilgotności gleby maj 2022

W warstwie głębszej na poziomie 7-28 cm nie jest dużo lepiej w tych samych regionach. Sucho jest szczególnie miejscami na północy Pomorza Zachodniego, a także na Ziemi Lubuskiej i Łódzkiej, w Wielkopolsce oraz miejscami na Kujawach i na północy Opolszczyzny.

Wilgotność gleby w Polsce w warstwie 7-28 cm, 9 maja 2022

Mapa wilgotności gleby w Polsce, gdzie jest sucho, kiedy spadnie deszcz, maj 2022

Dobra sytuacja pod względem wilgotności gleby dla upraw utrzymuje się na południu Polski, zwłaszcza od centrum i południa Górnego i Dolnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie, przeważającą część Lubelszczyzny i Podlasia. W kolejnych dniach pojawią się miejscami opady deszczu w Polsce, ale nadal nie przyniosą one znaczącej poprawy. Popada 11 maja, zwłaszcza na północy Polski, a także w czasie przejścia frontu burzowego 12 maja w co najmniej kilku regionach. Niestety, prognozy nadal nie przewidują większych opadów w regionach najbardziej suchych, czyli w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. 

Prognozowana suma opadów w Polsce do 15 maja 2022, model ECMWF

Sucho w Polsce, brakuje deszczu, mapa sumy opadów do 15 maja 2022

W tym tygodniu w Polsce nie możemy liczyć na duże sumy opadów. Będą one mieć charakter przelotny, czasami związany z burzami, a tym samym ich zasięg jest ograniczony. Miejscami suma opadów może być nieco większa od prognoz lub mniejsza, bo modele słabo sobie radzą z prognozowaniem rozproszonych przelotnych opadów. Jedynie lokalnie w rejonie komórki burzowej spadnie intensywny deszcz i tam faktycznie w krótkim czasie suma opadów może być większa, ale takie opady nie poprawiają sytuacji na polach uprawnych.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 15 maja 2022. Model GFS

Mało opadów deszczu w Polsce, prognoza opadów do 15 maja 2022

Sytuacja w Polsce byłaby jeszcze gorsza, gdyby temperatury utrzymywały się na znacznie wyższym poziomie. Dopiero teraz od zachodu wkroczy pierwsza krótka fala gorąca po której przejdzie front z opadami. W tym tygodniu popada miejscami, głównie 11-12-14 maja, ale to będą nadal opady rozproszone. W kolejnych dniach niewiele się zmieni. Warunki glebowe nie ulegną znaczącej poprawie w regionach najbardziej suchych, co najmniej do połowy maja, a pewnie i dłużej, bo w perspektywie prognostycznej po kilkudniowym ochłodzeniu mamy kolejne prognozy wzrostu temperatur. Wszystko to sprawia, że w lasach nadal na przeważającym obszarze kraju utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe.

Prognoza zagrożenia pożarowego w Polsce, 10 maja 2022. Dane: IBL

Sucho w lasach, prognoza zagrożenia pożarowego, 10 maja 2022

Jeśli ten trend się utrzyma, to będzie zgodny z naszą prognozą długoterminową na maj.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!