| |
Zagrożenie!
Pogoda na maj 2022. Cyklony rzadkie, temperatury i opady zaskoczą w Polsce. Możliwy pierwszy upał

Pogoda na maj 2022. Cyklony rzadkie, temperatury i opady zaskoczą w Polsce. Możliwy pierwszy upał

Pytacie, jak zapowiada się ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny. Wszystko wskazuje, że będzie to przeważnie miesiąc ciepły - tak przewiduje nasza najnowsza pogoda na maj 2022. Prognozy długoterminowe wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo temperatury nieco ponad normę w Polsce, ale suma opadów ma być poniżej lub w normie klimatycznej. Żadna z prognoz nie wskazuje, aby maj był wyjątkowo wilgotny, a powinien, bo jest jednym z trzech najbardziej wilgotnych miesięcy w ciągu całego roku. Cyklony mają rzadko bezpośrednio wpływać na pogodę w naszym kraju. Opady będą więc najczęściej przelotne i mogą im miejscami towarzyszyć burze, lokalnie z gradem. Takie opady mają ograniczony zasięg, ale tam gdzie wystąpią może padać intensywnie.

Pogoda na maj 2022. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury ponad normę w Polsce i Europie. Model ECMWF

Pogoda na maj 2022, najnowsza prognoza pogody dla Polski

Europejski model ECMWF wskazuje prawdopodobieństwo przekroczenia normy temperaturowej w Polsce na poziomie 40-60%, przy czym najwięcej w południowej połowie kraju i na zachodzie.

Pogoda na maj 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie. Amerykański model CFSv2

Pogoda długoterminowa na maj 2022, amerykańska prognoza temperatury

Również amerykańska prognoza wskazuje, że temperatura na znacznym obszarze Polski przekroczy normę klimatyczną o około 0,25-1 st. C., zwłaszcza na południu i zachodzie. W najgorszym przypadku miejscami maj zamknie się w normie klimatycznej. Nie będzie to więc chłodny miesiąc, jak miniony kwiecień pod względem normy termicznej.

Pogoda na maj 2022. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie i Polsce

Pogoda na maj 2022, jaka temperatura i ciśnienie w Polsce

Najnowsza amerykańska pogoda długoterminowa na maj 2022 wskazuje dość nietypowo dominację umiarkowanego pola podwyższonego ciśnienia szczególnie w zachodniej i środkowej Europie. Oznacza to w tej części kontynentu niewiele cyklonów i przewagę dość pogodnych dni z mniejszą częstotliwością opadów. Te, które będą się pojawiać, mają być najczęściej przelotne. Opadom tym mogą lokalnie towarzyszyć burze z gradem. Rozproszona konwekcja ma ograniczony zasięg, a przez to suma opadów w skali krajów według tych wyliczeń ma być poniżej normy klimatycznej, co jak na maj nie jest częstym zjawiskiem. W najgorszym przypadku suma opadów będzie w normie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju.

Pogoda długoterminowa na maj 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2022, prognoza opadów w Polsce

Europejska prognoza ECMWF jest nieco bardziej łaskawa pod względem opadów. Wskazuje największe prawdopodobieństwo sumy opadów w Polsce na osiągniecie normy klimatycznej. Zauważmy, że na południe od Polski w całej niemal południowej Europie maj ma być przeważnie suchy i ciepły, tak wynika z najnowszych obliczeń prognozy sezonowej ECMWF. Oczywiście pamiętajmy, że burze rządzą się swoimi prawami. Tam gdzie wystąpią silniejsze zjawiska, w tym superkomórka lub burza wielokomórkowa przejdzie nad danym regionem kilka razy, suma opadów zostanie szybko osiągnięta lub przekroczona. Tego typu prognozy nie uwzględniają takich lokalnych zjawisk.

Pogoda na maj 2022. Prognoza prawdopodobieństwa sumy opadów

Pogoda na maj 2022, prognoza sumy opadów w Polsce

Podsumowując, maj 2022 w Polsce ma przynieść sumę opadów w normie lub poniżej w zależności od regionów i zasięgu przelotnych opadów burzowych, jedynie lokalnie w rejonie silniejszej burzy lub opadów konwekcyjnych może zostać przekroczona norma klimatyczna. Miesiąc ten ma być przeważnie dość ciepły, często z umiarkowanymi temperaturami, ale zdarzą się również z upływem drugiej dekady maja lub w drugiej połowie miesiąca dni gorące, czyli z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 25 st. C., a w sprzyjających warunkach niewykluczony jest miejscami pierwszy upał. Przymrozki po pierwszej dekadzie maja w Polsce mają już być coraz rzadsze. |Krótko mówiąc - wreszcie dość ciepła wiosna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Jakub

Marzec bardzo suchy, kwiecień suchy, maj bardzo suchy, więc o co chodzi z tymi waszymi modelami?

13 maj 2022 - 00:36
Odpowiedz