| |
Zagrożenie!
Front burzowy przejdzie przez Polskę. Będą wichury, opady deszczu i gradu. Możliwe zamiecie pyłowe

Front burzowy przejdzie przez Polskę. Będą wichury, opady deszczu i gradu. Możliwe zamiecie pyłowe

Do Polski zaczyna od zachodu napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Już dziś na Ziemi Lubuskiej temperatura miejscami może wzrosnąć do 25-26 st. C. Letnie temperatury do 12 maja przesuną się w głąb kraju do centrum, na wschód i południe, ale szybko zostaną wyparte poza nasze granice w czasie przejścia frontu burzowego. Wówczas wystąpią wichury, miejscami burze z przelotnym deszczem i gradem, ponadto możliwe będą również zamiecie pyłowe. Załamanie pogody, będzie jednak krótkie, ale dynamiczne.

Front burzowy przejdzie przez Polskę. Prognozowane wichury, 12 maja 2022

Front burzowy przejdzie przez Polskę, będą wichury 12 maja 2022

Miejscami popada już 11 maja, zwłaszcza na północy Polski, ale będzie to jeszcze mało aktywna strefa frontowa. Sytuacja zmieni się w ciągu dnia w czwartek 12.05, gdy front chłodny z północy będzie się stopniowo przemieszczać na wschód i południowy wschód Polski. Załamanie pogody najpóźniej dotrze na południowy wschód kraju, gdzie najdłużej utrzyma się stabilna pogoda. Strefa frontowa może być miejscami rozproszona, dlatego nie wszędzie popada, ale w czasie wymiany masy powietrza nasili się okresowo wiatr, miejscami w porywach do około 60-85 km/h. Silniej powieje w Tatrach oraz w Sudetach.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce w czasie przejścia frontu burzowego, do godziny 11:00, 12 maja 2022. Model ECMWF

Front burzowy w Polsce, mapa opadów 12 maja 2022

Prognozy aktywności frontu burzowego nadal się różnią w wyliczeniach. Model ECMWF wskazuje na bardzo rozproszony front przynoszący niewiele opadów, ale z ryzykiem silnego wiatru w czasie jego przejścia. Z kolei model GFS wskazuje na pojawienie się na froncie płytkiego niżu. Wówczas burze byłyby bardziej aktywne również pod względem opadów.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 12 maja 2022. Model GFS

Będą wichury w Polsce i burze, front burzowy 12 maja 2022

Wszystkie modele wskazują jednak na okresowe nasilenie wiatru w Polsce w czasie przejścia frontu chłodnego. Wiatr miejscami może mieć wtedy siłę wichury, bo osiągnie lub przekroczy 70 km/h, lokalnie do około 85 km/h.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, 12 maja 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, załamanie pogody 12 maja 2022

W czasie przejścia chłodnego frontu i wymiany masy powietrza w Polsce, nad naszym krajem znajdzie się oś prądu strumieniowego. Nie będzie on aż tak silny i aktywny, jak w sezonie zimowym, ale to wystarczy abyśmy poczuli przejściowo wpływ cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe. Obecność prądu strumieniowego sprawi, że przejście frontu będzie dość szybkie i dynamiczne. Przelotne opady i burze w rejonie ich wystąpienia, będą dość krótkie. Po wymianie masy powietrza pogoda szybko się poprawi.

Prognozowana obecność prądu strumieniowego nad Europą i Polską, 12 maja 2022

Wichury i burze w Polsce, prognoza prądu strumieniowego w Europie, 12 maja 2022

Front burzowy mimo, że przejdzie przez całą Polskę, bo temperatura od 14 maja spadnie w całym kraju, to nie przyniesie wszędzie opadów, co jest charakterystyczne dla opadów konwekcyjnych w sezonie wiosenno-letnim. Może się zdarzyć, że w regionach suchych w których nie popada, a nasili się wiatr w czasie przejścia frontu, pojawią się zamiecie pyłowe. Wiatr unosi wtedy wysuszoną warstwę powierzchowną gleby i wzrasta szybko zanieczyszczenie powietrza. Obecnie najbardziej sucho jest na Kujawach, Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim i w centrum Mazowsza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!