| |
Zagrożenie!
Tragiczna wichura w Polsce. 4 osoby zginęły, wielu rannych. Wiatr o sile huraganu. Kiedy wichura ustąpi?

Tragiczna wichura w Polsce. 4 osoby zginęły, wielu rannych. Wiatr o sile huraganu. Kiedy wichura ustąpi?

Niestety, nasza prognoza pogody w której zapowiadaliśmy ze znacznym wyprzedzeniem uderzenie wichury w Polsce sprawdziła się co do joty. Silny wiatr, w górach o sile huraganu przyniósł niż wtórny Hendrik. Bilans dotychczasowych interwencji to ponad 10,5 tys. akcji przeprowadzonych na przeważającym obszarze kraju. W ciągu minionej doby 21/22 października 2021 najwięcej pracy strażacy mieli w województwie dolnośląskim (2200), w wielkopolskim (1900) i w kujawsko pomorskim (1200). W wyniku wichur zginęły 4 osoby - wszystkie na Dolnym Śląsku, 18 osób zostało rannych, wśród nich 7 strażaków. Strażacy otrzymali w sumie 930 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach, z czego najwięcej na Dolnym Śląsku, bo 310. Obecnie trwa szacowanie strat poniesionych w wichurach, ale na tym nie koniec, bo dziś w piątek spodziewamy się drugiej fali wichury, zwłaszcza na północy i zachodzie Polski. Wiatr powinien być nieco słabszy, jednak miejscami może stanowić zagrożenie dla życia i mienia.

Pogoda w Polsce. Bilans wichury, kiedy wichura ustąpi, październik 2021

Wichura spowodowała przerwy w dostawie energii elektrycznej

W związku z wichurami przechodzącymi nad Polską prawie 248 tysięcy odbiorców pozostawało bez prądu. Najgorsza sytuacja była w województwach mazowieckim i dolnośląskim, gdzie prąd nie docierał do odpowiednio 89 tysięcy i 44 tysięcy odbiorców. Dziś o poranku według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ponad 121 tysięcy odbiorców było bez prądu - najwięcej na terenie województw mazowieckiego i wielkopolskiego.

Wichura w Polsce z wiatrem o sile huraganu

Najsilniejszy wiatr zanotowano w górach. Na szczycie Śnieżki zanotowano 158 km/h. Na drugim miejscu był pomiar z Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach. Zmierzono tutaj 152,2 km/h. Podium zamyka pomiar z platformy wydobywczej Petrobaltic znajdującej się w głębi Bałtyku, gdzie zmierzono 137 km/h.

Skutki wichury w Polsce

Maksymalne porywy wiatru zanotowane w czasie wichury Hendrik w Polsce, 21/22 października 2021. Dane: Ogimet / IMGW

Wichura w Polsce. Zanotowane maksymalne porywy wiatru, 21-22 października 2021

Wichura w Polsce ustąpi w niedzielę

Apogeum wichury mieliśmy w Polsce wczoraj 21.10. Dziś 22.10 jest spodziewana druga fala wichury, ale ma być ona słabsza. W sobotę 23.10 wiatr jeszcze okresami będzie silny, w porywach, do 40-70 km/h, ale nie powinien już stanowić zagrożenia.

Maksymalne porywy wiatru prognozowane w sobotę 23 października 2021

Wichura w Polsce. Kiedy wiatr ustanie, prognoza wiatru do 23 października 2021

W niedzielę 24.10 wiatr ucichnie, a tym samym wichura ostatecznie ustąpi, gdyż wiatr będzie wtedy słaby i miejscami chwilami umiarkowany.

Fala krytyki wylała się na system alertów RCB

4 osoby zginęły, 18 osób rannych, ponad 10 tys. interwencji strażaków, wiatr osiągający lub przekraczający 100 km/h na terenach miejskich, a system ostrzeżeń RCB nie zadziałał prawidłowo. SMS-y w większości zostały wysłane już po uderzeniu wichury, a więc zbyt późno. 

Odbiorcy nie pozostawiają suchej nitki na osobach decyzyjnych. "Czy was porąbało, ten alert sobie w du... wsadźcie, na zachodzie Polski najgorsze minęło, od rana prądu nie mamy, cztery ofiary śmiertelne, pozrywane dachy i leżące drzewa na drogach. A ja i rodzina dostaliśmy alert parę minut temu. Wyborów nie ma, to ludzi w dup... macie" grzmi Talinta w komentarzu na TT. Podobnych komentarzy jest znacznie więcej.

To nie pierwsza sytuacja, gdy system alertów RCB nie działał tak jak powinien. Kolejny raz się okazuje, że to co państwowe nie działa prawidłowo. Zalecamy więc śledzenie prognoz niezależnych opartych na pracy ludzi z pasją i wieloletnim doświadczeniu. Pierwsze ostrzeżenie przed czwartkową wichurą wydaliśmy w niedzielę i potwierdziliśmy prognozę w poniedziałek. 

DobraPogoda24.pl, IMGW, PSP, RCB


Komentarze
Krzycho

Ważne, że miliony złotych poszły na RCB. Kto miał zarobić, to zarobił, a ludzie dalej giną.

22 październik 2021 - 11:09
Odpowiedz