| |
Zagrożenie!
Wichura na przełomie października i listopada uderzy w Europie. Wiemy, czy dotrze do Polski

Wichura na przełomie października i listopada uderzy w Europie. Wiemy, czy dotrze do Polski

Pogoda w Europie ponownie stanie się dynamiczna, bo głęboki układ niskiego ciśnienia nad Atlantykiem przyniesie silną wichurę, opady deszczu oraz miejscami burze. Wiatr w porywach może przekraczać 120 km/h. Sprawdźmy, czy wichura na przełomie października i listopada 2021 dotrze do Polski, zwłaszcza, że mamy w pamięci niedawną tragiczną wichurę z ofiarami i dużymi stratami materialnymi.

Prognozowany obszar wichury w Europie, 31 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie. Możliwa wichura na przełomie października i listopada 2021. Wiemy, czy dotrze do Polski

Głęboki obszar niżowy nad Atlantykiem

Naszą uwagę zwraca obecnie rozległy głęboki obszar niżowy, jaki powstał nad północnym Atlantykiem. W najbliższych dniach, będzie przynosił dynamiczną pogodę na obszarze między Islandią, Wyspami Brytyjskimi, Francją i Skandynawią, ale będą to okresy przejściowe i nie od razu na całym wskazanym obszarze. Silna wichura jest prognozowana szczególnie między 31 października i 1 listopada, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich, na zachodzie i północy Francji, Krajami Beneluksu, miejscami w Niemczech, na Morzu Północnym po południowo zachodnią Szwecję i Norwegię.

Prognozowane położenie niżu i zasięg opadów w Europie, 31 października 2021

Wichura w Europie. Prognozowany wiatr od 26 października do 1 listopada 2021

Na tym obszarze porywy wiatru mogą osiągnąć 70-120 km/h, a miejscami w głębi Morza Północnego mogą przekraczać 140 km/h.

Nieco inaczej wystąpienie wichury i przejście niżu prognozuje model ECMWF. Według niego wichura uderzy już 30 października, zwłaszcza na południowym zachodzie Skandynawii.

Prognozowane porywy wiatru w Europie, 30 października 2021. Model ECMWF

Pogoda w Polsce i Europie. Prognoza wiatru od 30 października do 1 listopada 2021

Na przełomie października i listopada kolejny ośrodek niżowy uderzy na zachodzie Europy, głównie w rejonie Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, a to oznacza, że wichura będzie bardziej przesunięta na zachód i północny zachód względem prognozy GFS. Kolejne wyliczenia przedstawią ostateczną trajektorię ośrodków niżowych. Te wyliczenia należy ze sobą porównać, aby jednoznacznie stwierdzić, który wariant prognozy, będzie bardziej precyzyjny.

Prognozowane porywy wiatru w Europie, 1 listopada 2021. Wstępna prognoza ECMWF

Pogoda. Prognoza pogody w Polsce i Europie, przełom października i listopada 2021

W Polsce nasili się wiatr fenowy

W Polsce w tym czasie również nasili się wiatr, ale nie będzie on stanowił większego zagrożenia, gdyż na ogół nie osiągnie progu 1 stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Wyjątkiem mogą być rejony podgórskie, gdzie powieje silniej.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i opadów w Europie, 1 listopada 2021. Model GFS

Pogoda w Polsce. Prognozowana wichura w Europie między 31 października i 1 listopada 2021

Znaczny wzrost temperatury w Polsce

Przechodzący układ niżowy nad zachodnią i północno zachodnią Europą, będzie na przełomie października i listopada 2021 sprowadzał ciepłe powietrze z południowego zachodu do środkowej Europy. Dodatkowo temperatura wzrośnie również przez efekt fenowy. Z tego powodu pod koniec października czeka nas odczuwalny wzrost temperatury i kontynuacja pogody wyżowej. Na termometrach miejscami zanotujemy wtedy nawet 17-19 st. C. Zmiany nastąpią dopiero w ciągu listopada zgodnie z naszą ostatnią prognozą długoterminową.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!