| |
Zagrożenie!
Pogoda w Polsce zaskoczy. Nad Europą potężny niż atlantycki zderzy się z wyżem rosyjskim

Pogoda w Polsce zaskoczy. Nad Europą potężny niż atlantycki zderzy się z wyżem rosyjskim

Wszystko wskazuje na to, że pogoda w Polsce przyniesie nam udany pierwszy weekend października 2021. Nasz kraj znajdzie się w obszarze pomiędzy potężnym niżem atlantyckim z rejonu Wysp Brytyjskich, a wyżem znad Rosji. W sobotę 2 października i niedzielę 3 października, dokładnie przez Polskę, będzie przechodzić izobara 1015 hPa, będąca granicą wpływu niżu i wyżu. W tym czasie ciśnienie w centrum niżu spadnie do około 960 hPa, a w wyżu wzrośnie do 1035 hPa. Różnica ciśnienia między ośrodkami barycznymi wyniesie więc około 75 hPa.

Prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, w niedzielę 3 października 2021. Model ECMWF / Windy

Pogoda w Polsce, potężny niż na Atlantyku, prognoza pogody na pierwszy weekend października 2021

Fatalna pogoda na zachodzie Europy. Pogodny i ciepły weekend w Polsce

Mimo, że pogoda dziś w Polsce na to nie wskazuje, zwłaszcza na wschodzie kraju, to w najbliższy weekend aura zdecydowanie się poprawi. W czasie znajdowania się naszego kraju pośrodku układów barycznych nie musimy się spodziewać fatalnej prognozy pogody. Wręcz przeciwnie, czeka nas dość pogodny weekend 2-3 października ze sporą ilością przejaśnień i rozpogodzeń, szczególnie na południu i południowym zachodzie Polski. Na termometrach miejscami temperatura osiągnie lub przekroczy 20 stopni C.

Prognozowana temperatura w Polsce, sobota 2 października 2021

Pogoda w Polsce, prognoza pogody na weekend 2-3 października 2021

Na ogół opady deszczu nie wystąpią, może z lokalnym wyjątkiem na północy Polski. Przeważnie będzie dominować zachmurzenie umiarkowane i małe. 

Prognozowana temperatura w Polsce, niedziela 3 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie. Potężny niż zderzy się z wyżem, weekend 2-3 października 2021

W tym czasie pogoda będzie fatalna na zachodzie i północnym zachodzie Europy, szczególnie między Wyspami Brytyjskimi, Islandią, Wyspami Owczymi, Francją, Hiszpanią, Krajami Beneluksu i Norwegią.

Prognozowane położenie niżu i zasięgu strefy opadów w Europie, niedziela 3 października 2021 do godziny 14:00

Pogoda w październiku 2021, prognoza pogody dla Polski i Europy

Spodziewane są ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i miejscami burze o czym informowaliśmy w tej prognozie pogody.

Miejscami nasili się wiatr. Najmocniej powieje w górach

W Polsce w weekend między wyżem i niżem otworzy się korytarz do przepływu silnego strumienia powietrza, ale na ogół nie spodziewamy się wichur. Wiatr na nizinach będzie chwilami umiarkowany i silniejszy, miejscami w porywach do 40-55 km/h. Taki wiatr nie stanowi jednak większego zagrożenia. Sytuacja będzie inna w górach. Tutaj w ciągu weekendu nasili się południowy przepływ powietrza. Na szczytach górskich, czy w rejonie gór, miejscami wiatr w porywach może osiągnąć do około 70-130 km/h. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić w weekend 2-3 października 2021

Pogoda w Polsce. Prognoza porywów wiatru, 2-3 października 2021

Planując wędrówki po górach w pierwszy weekend października 2021, należy mieć na uwadze wiatr, który chwilami może się nasilać, szczególnie na graniach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Wspaniałe wiadomości pogodowe. To planujemy weekend :)

30 wrzesień 2021 - 13:22
Odpowiedz