| |
Zagrożenie!
Pogoda na początku października z ulewnym deszczem na zachodzie Europy. Możliwe zalania, podtopienia i burze

Pogoda na początku października z ulewnym deszczem na zachodzie Europy. Możliwe zalania, podtopienia i burze

Pogoda ulega ciągłym wahaniom, dlatego okresy stabilnych warunków pogodowych są niezwykle rzadkie. Przełom września i października 2021 w pogodzie zapowiada się bardzo dynamicznie na zachodzie i północnym zachodzie Europy, gdzie rozwinął się duży obszar pola obniżonego ciśnienia związanego z ośrodkami niżowymi znad Atlantyku. Spodziewane są ulewne opady deszczu, wichury i lokalne burze. Miejscami może dojść do zalań i podtopień. Sporo deszczu spadnie, zwłaszcza na południu Norwegii. Wyż znad wschodniej Europy, będzie w tym czasie blokował wędrówkę frontów atmosferycznych na wschód kontynentu, dlatego do Polski dotrą tylko nieliczne. U nas również pojawi się deszcz, ale nie będzie on częsty, ponadto będzie mieć charakter przelotny. Nadal będą możliwe dni ze stabilną pogodą.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Europie, do 5 października 2021

Pogoda na przełomie września i października 2021 w Polsce i Europie, będzie ulewny deszcz

Ulewny deszcz na zachodzie i północnym zachodzie Europy

W najbliższych dniach znad Atlantyku w kierunku północno zachodniej Europy, będą wędrować układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Na swej drodze przyniosą ulewne opady deszczu. Najwięcej opadów do 5 października 2021, spodziewamy się na obszarze, od Islandii, Francji, Alp, Szkocji i Walii po południową Norwegię i południowo zachodnią Szwecję. Na tym obszarze miejscami może spaść powyżej 100 mm wody. Na początku października pojawi się głęboki niż w rejonie Wysp Brytyjskich. Jego centrum w rejonie Szkocji prognozowane jest około 3 października. Strefy frontów z nim związane będą się rozciągać od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Francję po południową Skandynawię.

Ulewny deszcz i silny wiatr na zachodzie Europy. Prognozowane centrum niżu 3 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie, prognoza opadów deszczu do 5 października 2021

Obszar zasięgu potencjalnych opadów deszczu i przejściowo również śniegu w Alpach oraz norweskich górach jest widoczny na prognozie amerykańskiego modelu GFS. Poniżej wstępna prognoza przemieszczenia opadów, od 29 września, do 5 października 2021.

Przełom września i października w Europie zapowiada się najbardziej deszczowy na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Na tym obszarze suma opadów ma być powyżej normy, szczególnie na południu Norwegii, gdzie w krótkim czasie może spaść cała wrześniowa norma opadów.

Prognozowana anomalia opadów w Europie, do 3 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie, prognoza anomalii opadów do 3 października 2021

Śnieg na Islandii oraz w Alpach

W omawianym okresie na początku października w rejonie Alp, początkowo w cieplejszym sektorze powietrza będzie padać ulewny deszcz, ale później wraz ze spadkiem temperatury deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Kolejne w tym sezonie intensywne opady śniegu zgodnie z naszą prognozą pogody, wystąpiły również na Islandii. Opady śniegu za kilka dni będą miejscami możliwe także w norweskich górach.

Atak zimy na Islandii, 28 września 2021

Wstępnie prognozowana pokrywa śniegu w Alpach, do 5 października 2021

Pogoda w Europie, opady deszczu i śniegu, prognoza pogody do 5 października 2021

W Polsce na początku października nadal pogoda ma być stosunkowo łagodna. Czasami pojawią się opady deszczu, ale będą one przelotne i nie będą to duże sumy opadów. Będą również dni pogodne. Na bieżąco będziemy informować o możliwych bardziej radykalnych zmianach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!