| |
Zagrożenie!
Upał w Europie, temperatura wzrosła do blisko 40 stopni. Spektakularny niż skieruje "bombę ciepła" do Polski

Upał w Europie, temperatura wzrosła do blisko 40 stopni. Spektakularny niż skieruje "bombę ciepła" do Polski

Z niecierpliwością czekamy na duże ocieplenie, które niebawem dotrze do Polski. Już od niedzieli 9 maja 2021, temperatura od zachodu kraju zacznie dość szybko rosnąć. Wzrost temperatury zapewni Polsce spektakularny niż Hubert -  niż Hubertus, którego centrum zbliża się właśnie do Wysp Brytyjskich. Jednocześnie od północnej Afryki po środkową i wschodnią Europę, będzie się rozciągać pole podwyższonego ciśnienia z ośrodkiem wyżowym. W ten sposób powstanie korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza z południa Europy i częściowo północnej Afryki. Czeka nas bomba ciepła, bo ocieplenie będzie bardzo szybkie. Upał utrzymuje się w południowej Europie, gdzie temperatura przekracza 30 stopni. C., a w Grecji lokalnie zbliżyła się do niemal 40 st. C! To najwyższa temperatura w historii Grecji, zanotowana w pierwszej dekadzie maja. Wiosenny rekord 39,1 st. C. zmierzono w mieście Gortyna na Krecie. Część tego ciepła w najbliższych dniach trafi do Polski za sprawą korzystnego układu barycznego, dlatego spodziewamy się wzrostu temperatury na znacznym obszarze kraju do około 25-30 st. C. Niewykluczony jest więc pierwszy upał w Polsce, zwłaszcza między 10-12 maja 2021.

Spektakularny niż Hubert z rejonu Wysp Brytyjskich, skieruje do Polski bardzo ciepłe powietrze. 8 maja 2021, foto: EUMETSAT / Windy

Pogoda, majowy upał w Europie, niż Hubert, temperatura do blisko 40 stopni, ocieplenie dotrze do Polski, bomba ciepła, 9-10-11-12 maja 2021

Upał utrzymuje się na południu Europy, zwłaszcza w Hiszpanii, Grecji i na Cyprze, temperatury przekraczają 30 st. C.

Temperatura maksymalna zanotowana w Grecji, 7 maja 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, upał w Europie, czy dotrze do Polski, temperatura w Grecji 7 maja 2021

Upał w Hiszpanii. Temperatura maksymalna zanotowana 7 maja 2021

Pogoda, majowy upał w Europie, ocieplenie dotrze do Polski, prognoza temperatury 9-10-11-12 maja 2021

Wiosenny majowy upał również na Cyprze

Pogoda upał w Europie, Grecja, Cypr, Hiszpania, ocieplenie dotrze do Polski, temperatura 8-9-10 maja 2021

Ocieplenie w Polsce, będzie bardzo szybkie, bo z dnia na dzień temperatura wzrośnie o ponad 10-15 st. C., dlatego mówimy w tym przypadku o tzw. bombie ciepła. Widać to wyraźnie na prognozie anomalii temperatury, która wskazuje obszar występowania i przesuwania ciepłej masy powietrza w Europie.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 8 maja 2021

Pogoda, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 8 maja 2021, upał dotrze do Polski

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 9 maja 2021

Pogoda, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie 9 maja 2021

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 10 maja 2021

Pogoda, upał w Europie, ocieplenie napłynie do Polski, prognozowana anomalia temperatury 10 maja 2021

Układ baryczny z niżem z rejonu Wysp Brytyjskich i polem wyżowym rozciągającym się, od północnej Afryki po wschodnią Europę, zapewni nam w kolejnych dniach adwekcję ciepłego powietrza. Doskonale to widać na prognozie "korytarza" ze strumieniem ocieplenia.

Mimo chłodnego kwietnia w Europie, ocieplenia klimatu ma się bardzo dobrze

Tradycyjnie po wyjątkowo chłodnym okresie, w tym przypadku kwietniu 2021, pojawiły się w Polsce ponownie głosy negujące ocieplenie klimatu. Na ten temat patrzmy zawsze w skali globalnej, bo chłodna np. Europa, nie oznacza, że zimno nagle zrobiło się na całej Ziemi. Doskonale to oddaje mapa globu z anomalią temperatury zanotowaną w minionym kwietniu. Pamiętajmy, że temperatura nie będzie rosnąć liniowo! Fluktuacje temperatury, a także chłodniejsze miesiące nadal mogą się zdarzyć, aczkolwiek będzie ich zdecydowanie mniej. W dłuższej perspektywie, np. dekady, klimat będzie się jednak nadal wyraźnie ocieplać o czym przekonuje się od dziesiątek lat.

Anomalia temperatury zanotowana w kwietniu 2021

Pogoda, ocieplenie klimatu ma się bardzo dobrze, mimo chłodnego kwietnia 2021 w Polsce

DobraPogoda24, Ogimet


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!