Burze gradowe na południowym wschodzie Polski. Możliwe zalania i podtopienia
Środowe 30.06 popołudnie zgodnie z naszą prognozą pogody uaktywniło kolejną strefę burz na południowym wchodzie Polski. Komórki burzowe przechodzą miejscami przez Małopolskę w rejonie Krynicy Zdroju i Gorlic. Coraz większa strefa burz jest również aktywna na Podkarpaciu, gdzie czytelnicy informują o nawalnych opadach deszczu, lokalnie również gradu o średnicy nawet 5-6 cm. Burzom mogą także towarzyszyć silne porywy wiatru. Najsilniejsze zjawiska są spodziewane w rejonie superkomórek burzowych. Burze przesuwają się na północy wschód i są bardzo aktywne elektrycznie. Zachowajmy ostrożność!
Burze zanotowane w Małopolsce i na Podkarpaciu do godziny 15:50, 30 czerwca 2021. Dane: Blitzortung
Opady gradu o średnicy nawet 5-6 cm miały miejsce m.in. w rejonie Przemyśla. "Trafiały się większe gradziny" - poinformowała naszą redakcję Asia Balicka - autorka zdjęć.
Burze gradowe na Podkarpaciu. Gradobicie w rejonie Przemyśla, 30 czerwca 2021
Gradobicie na Podkarpaciu przeszło przez m.in. miejscowość Maćkowice, 30 czerwca 2021
Opady gradu na Podkarpaciu, 30 czerwca 2021
Burze wielokomórkowe stworzyły większy klaster burzowy z wbudowanymi superkomórkami.
Burza z nawalnymi opadami deszczu spowodowała zalania i podtopienia w Przemyślu, 30 czerwca 2021
Superkomórka burzowa z rejonu Sanoka na Podkarpaciu. Przynosiła opady gradu, nawalne opady deszczu i silny wiatr. Wyraźnie widoczny mezocyklon wraz z chmurą stropową
Zasięg występowania burz i opadów deszczu lub gradu, do godziny 15:50, 30 czerwca 2021. Dane: IMGW / Windy
Możliwe jest zjawisko training storms, czyli przechodzenia jednej burzy po drugiej. Z tego powodu nie można wykluczyć długotrwałych opadów deszczu mogących powodować lokalne zalania i podtopienia.
DobraPogoda24.pl