| |
Zagrożenie!
Zimna wiosna ograniczyła nagrzewanie Bałtyku. Wiemy, jaka jest temperatura wody przed latem 2021

Zimna wiosna ograniczyła nagrzewanie Bałtyku. Wiemy, jaka jest temperatura wody przed latem 2021

Wiosna meteorologiczna 2021 właśnie się zakończyła. Dane klimatyczne wskazują, że była chłodna w Polsce, zwłaszcza w kwietniu i maju. Stosunkowo niskie temperatury nie sprzyjały nagrzewaniu się wody w Morzu Bałtyckim. Temperatura wody powierzchniowej w Bałtyku, 1 czerwca 2021, a więc w pierwszym dniu meteorologicznego lata jest niska, zwłaszcza na środkowym i wschodnim wybrzeżu, bo sięga zaledwie 10-11 stopni C., a w głębi morza blisko 9 st. C. Cieplejsza jest jedynie w płytkiej Zatoce Puckiej oraz w Zatoce Pomorskiej. Czy to oznacza, że woda w Bałtyku w lecie 2021, będzie bardzo zimna, a może chłodny początek nie wyklucza wyższej temperatury w czasie wakacji? Ostatecznie wszystko zależy od warunków atmosferycznych, a więc od nasłonecznienia, temperatury powietrza i kierunku wiatru. To właśnie te czynniki wpływają bezpośrednio na wzrost temperatury morza. Jeśli nad Bałtykiem będzie wiele słonecznych i dość ciepłych dni bez silnego wiatru, to jest mimo wszystko szansa, że woda zdoła się nagrzać do sierpnia. Co prawda woda nagrzewa się wolno, ale za to zachowuje dłużej zgromadzoną energię cieplną.

Zimna woda w Bałtyku po chłodnej wiośnie. Prognozowana temperatura 1 czerwca 2021

Pogoda, zimna woda w Bałtyku po chłodnej wiośnie, temperatura wody 1 czerwca 2021, czy Bałtyk będzie zimny w lecie

Nieco cieplejszy Bałtyk jest obecnie w Zatoce Puckiej. Prognozowana temperatura wody w Zatoce Gdańskiej, 1 czerwca 2021

Pogoda, zimny Bałtyk, czy nagrzej się do wakacji 2021, jaka jest temperatura wody Zatoka Pucka i Zatoka Gdańska

Specjalne prognozy z temperaturą wody w Bałtyku opracowuje Pracownia Dynamiki Morza z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Nauk o Morzu z Uniwersytetu Szczecińskiego. Przed planowanym urlopem warto sprawdzić, gdzie morze jest najcieplejsze i który kierunek wybrać na wakacyjny wypoczynek. 

Temperatura wody w Zatoce Pomorskiej, 1 czerwca 2021

Pogoda, jaka jest temperatura wody w Morzu Bałtyckim przed latem 2021 w Polsce

Pewnym odniesieniem do obecnej temperatury wody w Bałtyku jest sytuacja z minionych lat. Weźmy przykładowy 1 czerwca 2014 roku i porównajmy do 1 czerwca 2021. Okazuje się, że woda na środkowym i wschodnim wybrzeżu była jeszcze niższa.

Temperatura wody w Bałtyku, 1 czerwca 2014

Pogoda, jaka temperatura wody w Morzu Bałtyckim, prognoza na lato 2021

Mimo to, w czasie lata zdołała się nagrzać do typowej wartości dla Morza Bałtyckiego, a więc 17-20 st. C. Tyle miejscami notowano pod koniec wakacji.

Temperatura wody w Bałtyku, 31 sierpnia 2014

Pogoda, jaka jest temperatura wody w Morzu Bałtyckim, prognoza na wakacje i lato 2021

Inny przykład pochodzi z maja 2017 roku, gdy woda w Bałtyku nagrzewała się najwolniej od 7 lat, a mimo to, pod koniec sierpnia osiągnęła typową temperaturę 17-19 st. C.

Temperatura wody w Bałtyku, 31 sierpnia 2017

Pogoda, temperatura wody w Bałtyku, czy zimna woda na początku oznacza, że tak będzie przez całe lato 2021

Podsumowując, zimna woda na początku meteorologicznego lata nie oznacza, że również w czasie wakacji tak będzie. Punkt odniesienia jest co prawda ważny, gdyż wskazuje potencjał wyjściowy, ale wszystko zależy od tego, jaki typ pogody będzie przeważać w okresie letnim. Statystycznie najcieplejszy Bałtyk jest zawsze w rejonie Zatoki Puckiej i Zatoki Pomorskiej, tam warto się wybrać. Ciepła woda jest również w Zalewie Wiślanym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!