| |
Zagrożenie!
Szybko rośnie temperatura wody w Bałtyku. Wakacje 2021 nie są stracone po chłodnej wiośnie

Szybko rośnie temperatura wody w Bałtyku. Wakacje 2021 nie są stracone po chłodnej wiośnie

Za nami chłodna wiosna meteorologiczna, która ograniczała wzrost temperatury wody w Morzu Bałtyckim. Na początku czerwca 2021, temperatura wody w linii brzegowej, wahała się przeważnie, od 9, do 12 st. C. Pojawiły się obawy, że nie zdąży się odpowiednio nagrzać na sezon wakacji 2021 i będzie nadal bardzo zimna. Wystarczył jednak ponad tydzień stabilnej, przede wszystkim bardzo słonecznej pogody nad Bałtykiem, by woda powierzchniowa zaczęła się szybko nagrzewać. Ponadto stabilny układ wyżowy ze słabym i umiarkowanym wiatrem, nie sprzyja mieszaniu się wody, w tym wypływaniu na powierzchnie chłodniejszej wody z głębszego poziomu Bałtyku. Dziś 10 czerwca 2021, a więc po 10 dniach, temperatura wody w Bałtyku jest miejscami o ponad 5 stopni wyższa od temperatury notowanej 1 czerwca.

Bałtyk w czerwcu zaczął się szybko nagrzewać. Prognozowana temperatura wody, 10 czerwca 2021

Pogoda, temperatura wody w Bałtyku, wakacje 2021, woda szybko się nagrzewa

Aktualna prognoza długoterminowa na lipiec 2021, również zapowiada wiele słonecznych dni, które będą sprzyjać nagrzewaniu się wody. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, to mimo chłodnej wiosny i początkowo dość niskiej temperatury wody, również w tym sezonie nie uda się uniknąć miejscami problemu związanego z sinicami. Wszystko zależy od tego, czy tempo nagrzewania się wody nie ulegnie zahamowaniu w kolejnych tygodniach.

Temperatura wody w Zatoce Puckiej i Gdańskiej, 10 czerwca 2021

Pogoda, temperatura wody w Bałtyku, szybko się nagrzewa, wakacje, lato 2021

Już teraz bardzo ciepłą wodę, jak na warunki bałtyckie, mamy w płytkiej Zatoce Puckiej, gdzie temperatura wody miejscami przekracza 20 stopni! Bardzo ciepła woda jest również na Zalewie Wiślanym, nawet do 23 stopni!

Coraz cieplejsza woda w Zatoce Pomorskiej, prognoza 10 czerwca 2021

Pogoda, temperatura wody w Bałtyku szybko rośnie, wakacje 2021, temperatura notowana 10 czerwca 2021

Jesteśmy pod wrażeniem obecnego tempa nagrzewania się Bałtyku, które nadal powinno się utrzymywać, mimo prognozowanych również chłodniejszych krótkich okresów. Powyższe dane warto porównać, do danych z 1 czerwca, gdy prezentowaliśmy wtedy temperaturę wody w Bałtyku, tuż po zakończeniu chłodnej wiosny meteorologicznej. 

Temperatura wody w Morzu Bałtyckim, notowana 1 czerwca 2021

Pogoda, temperatura wody w Bałtyku, lato, wakacje 2021

O szybkim wzroście temperatury wody w Bałtyku i Morzu Północnym, świadczy również zmiana anomalii temperatury, jaka się dokonała się między 1 i 10 czerwca 2021. Na poniższej animacji, doskonale to widać.

Wszystko więc wskazuje na to, że mimo chłodnej wiosny, znaczna część wakacji 2021 nad Bałtykiem nie będzie stracona. Można śmiało planować urlop. Sytuację będziemy monitorować w kolejnych dniach.

DobraPogoda24.pl, Pracownia Dynamiki Morza UG, Instytut Nauk o Morzu US


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!