| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Fale gorąca i upału. Opady i burze w Polsce poniżej normy

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Fale gorąca i upału. Opady i burze w Polsce poniżej normy

Zbliżamy się do wakacji, dlatego analizujemy najnowsze prognozy sezonowe na sezon urlopowy. Pierwszym miesiącem, gdy tłumnie zaczniemy korzystać z uroków urlopu jest lipiec, a ten pod względem pogodowym, według aktualnych prognoz zapowiada się nieźle, szczególnie dla osób, które lubią słońce i letnią temperaturę. Pogoda długoterminowa na lipiec 2021 dla Polski, nadal podtrzymuje, że będzie to miesiąc ciepły z wyraźną temperaturą powyżej normy. Prawdopodobnie będzie to zapowiedź stałego trendu na drugą połowę roku, która po pierwszej nieco chłodniejszej, zapowiada się zdecydowanie cieplej. Zarówno amerykańska i europejska prognoza sezonowa na lipiec, wskazują miesiąc powyżej normy termicznej, ponadto zapowiadają na ogół sumę opadów poniżej normy, miejscami w jej pobliżu, zwłaszcza tam, gdzie burze wystąpią częściej, aczkolwiek nie będzie ich bardzo dużo.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie. Amerykański model CFS

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza pogody dla Polski, jaka będzie pogoda, gdzie najcieplej, czy będzie upał

Obecne wyliczenia numeryczne amerykańskiej prognozy sezonowej na lipiec, wskazują na miesiąc wyraźnie z sumą opadów poniżej normy. Oznacza to dominacje wielu pogodnych i ciepłych dni, a okresami również z falą gorąca lub upałów. Przerywnikiem, będą jedynie chwilami przelotne opady i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Prognozowane ciśnienie wskazuje na trwalszy wpływ układu wyżowego. To może być szczególnie dobry miesiąc dla wypoczywających nad morzem, choć mogą się zdarzyć chłodniejsze, ale słoneczne dni, gdy bryza od morza, będzie obniżać temperaturę względem pozostałej części kraju.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, słonecznie, gorąco i upalnie, burze i opady nie częste

Z uwagi na przewagę wpływu układu wyżowego na warunki atmosferyczne, potencjalnych burz i opadów ma być o wiele mniej, niż wskazuje na to norma wieloletnia. Mimo to, burze miejscami mogą być silne, gdyż obszar słabogradientowy, będzie powodował bardzo wolne przemieszczanie burz. Może się zdarzyć, że jedną część miasta, czy wsi zaleje, a w drugiej nie spadnie ani kropla deszczu. To charakterystyczne dla zjawisk burzowych.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, gdzie najlepsza pogoda na urlop

Co ciekawe, podobną koncepcję prognozy na lipiec, ma również europejski model ECMWF, a to wskazuje, na większe niż zwykle prawdopodobieństwo podobnego trendu pogodowego. 

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, prognoza ECMWF

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, jakie będzie lato

Trochę inaczej wygląda to obecnie pod względem prognozy sumy opadów, bo miejscami może zostać osiągnięta norma, ale na większości kraju są prognozowane opady poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, prognoza ECMWF

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza opadów i temperatury w Polsce i Europie, jakie będzie lato

Odniesieniem do prognozy anomalii temperatury jest średnia wieloletnia, jaka powstała na podstawie danych z 30 lat.

Średnia temperatura w Polsce w lipcu. Dane: IMGW

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza pogody dla Polski, ile spadnie deszczu, czy będzie często padać, kiedy będzie upał

Reasumując, lipiec 2021 w Polsce zapowiada się ciepły. Temperatura w zależności od regionu, powinna o około 0,5-2 st. C. być wyższa od średniej wieloletniej. Suma opadów ma być przeważnie niższa, gdyż ma przeważać wpływ wyżu na warunki pogodowe. Burze i ulewy również mogą się zdarzyć, ale będą mieć ograniczony zasięg. To wstępny trend pogodowy na lipiec, który może jeszcze ulec zmianie. Będzie to weryfikować w kolejnych tygodniach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
kapucyn

czyli w lipcu nad morze nasze piękne! no i super.

09 czerwiec 2021 - 15:29
Odpowiedz