| |
Zagrożenie!
Atak zimy na Dolnym Śląsku i powiew wiosny na Podkarpaciu. Temperatura przekroczyła 17 st. C!

Atak zimy na Dolnym Śląsku i powiew wiosny na Podkarpaciu. Temperatura przekroczyła 17 st. C!

Często powtarzamy, że żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach. Dziś 03.02 mamy okazję zauważyć nad naszym krajem dwa zupełnie różniące się stany pogody, spowodowane obecnością chłodnego frontu atmosferycznego oraz adwekcją ciepłego powietrza po jego prawej stronie.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadów związanych z chłodnym frontem, od niedzielnego 03.02 południa, do poniedziałkowego 04.02 popołudnia

Prognoza opadów front chłodny

Front dotarł nad Dolny Śląsk i Ziemie Lubuską, a w kolejnych godzinach będzie się stopniowo przesuwał na północ i północny-wschód, niosąc na swej drodze opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsze powietrze, dlatego jutro 04.02 już w całym kraju odczujemy spadek temperatury. Prawdziwa zima zagościła miejscami na Dolnym Śląsku, szczególnie w południowo-zachodnich dzielnicach regionu.

Tymczasem na południowym-wschodzie kraju nadal przed frontem dociera ciepłe powietrze znad Bałkanów i Morza Śródziemnego. Wzrost temperatury jest wspomagany również przez efekt fenowy w górach.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza. 3 lutego 2019 roku

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza

Ciekawy wzrost powietrza obserwujemy m.in. na wspomnianej w poprzedniej prognozie stacji w Polanie. Na danych doskonale widać, jaką moc ma wiatr fenowy, który w krótkim czasie spowodował wzrost temperatury z 3, do ponad 12 st. C. Po godz. 13:00 temperatura przekracza 16 st. C. na stacji, gdzie w listopadzie ubiegłego roku zanotowano krajowy rekord temperatury maksymalnej.

Pomiar na stacji w Polanie z zaznaczonym znacznym wzrostem temperatury i jednoczesnym nasileniem się wiatru (ponad 60 km/h)

Pomiary na stacji w Polanie

Jeszcze wyższą temperaturę 17.2 st. C. notujemy na stacji Sanok-Trepcza! Niewiele mniej jest w Tarnowie, Krośnie, Nowym Sączu i Strzyżowie. Tutaj po godz. 13, termometry wskazują ponad 14 st. C., a w Lesku 15.5 st. C. W tym czasie na stacji np. w Jeleniej Górze temperatura osiąga -0.4. st. C. To oznacza, że kontrast temperatury między najcieplejszym, a najchłodniejszym miejscem w kraju z wyłączeniem gór wynosi blisko 18 st. C. 

Prognozowana temperatura o godz. 14:00

Mapa prognoza temperatury maksymalnej

Dodajmy, że znaczny wzrost temperatury nie jest notowany na całym obszarze Podkarpacia. Przykładem może być Przemyśl, gdzie nad stację nie dociera ciepły powiew powietrza i temperatura po godz. 13:00 osiąga zaledwie 5.4 st. C.

Dane: Model INCA, IMGW, SolarAOT


Komentarze
Mietek

17 stopni 3 lutego, bomba :) Mogłoby tak już pozostać. Czas na wiosnę!

03 luty 2019 - 13:48
Odpowiedz
Lucas wawa

A w kwietniu upały... Przypomnę, że mamy dopiero początek lutego - takie wartości są normalne w... II połowie kwietnia...

05 luty 2019 - 21:47
Odpowiedz