| |
Zagrożenie!
W niedzielę 03.02 możliwy spory kontrast temperatury nad krajem

W niedzielę 03.02 możliwy spory kontrast temperatury nad krajem

Przed nami zapowiadane dość szybkie weekendowe 02-03.02 ocieplenie. Już dziś 01.02 temperatura w południowej części kraju osiągnie miejscami 3-6 st. C. Będzie to efekt napływania coraz cieplejszej masy powietrza, a także uaktywnienia się silnego wiatru fenowego, który już teraz w górach, zwłaszcza w Tatrach przekracza 130 km/h.

Znacznego wzrostu temperatury spodziewamy się w sobotę 02.02, gdy w południowej połowie kraju termometry wskażą 8-11 st. C., a w rejonie oddziaływania wiatru pędzącego w doliny z gór nawet 12-14 st. C.

Ciekawie zapowiada się również niedziela 03.02. W tym dniu najwyższej temperatury spodziewamy się na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia, to termometry wskażą tutaj, od około 10, do 14 st. C., a lokalnie na Podkarpaciu może to być nawet 16 st. C. Niewykluczone, że tak się stanie np. na posterunku w Polanie, gdzie w zeszłym roku został pobity krajowy rekord temperatury maksymalnej zanotowanej w listopadzie.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 3 lutego br.

Mapa prognoza temperatury maksymalnej niedziela 3 lutego

Tymczasem pozostała część kraju znajdzie się w tym dniu pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego rozciągającego się od Pomorza po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Przyniesie on miejscami opady deszczu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, szczególnie na Dolnym Śląsku. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że w niedzielę 03.02, gdy na Podkarpaciu temperatura lokalnie może osiągnąć około 16 st. C., to w tym czasie w rejonie Sudetów i Karkonoszy będzie padał śnieg przy temperaturze około -2 st. C. Kontrast temperatury nad Polską może więc wynieść około 18 st. C.

Adwekcji ciepłego powietrza będzie także towarzyszył niewielki transport pyłu saharyjskiego, który dotrze nad wschodnie i południowo-wschodnie dzielnice kraju. Będzie to pierwszy taki transport w tym roku do Polski, którego apogeum zazwyczaj przypada w kwietniu.

Prognozowana obecność pyły saharyjskiego w atmosferze w niedzielny 03.02 wieczór

Prognoza mapa pył saharyjski Polska

Od poniedziałku 04.02 ponowny spadek temperatury obejmie cały kraj, ale o tym więcej napiszemy w kolejnej prognozie długoterminowej wydanej w najbliższą niedzielę.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!