| |
Zagrożenie!
Spadnie prawie 2 metry śniegu. Były huragan Larry dotarł do Europy

Spadnie prawie 2 metry śniegu. Były huragan Larry dotarł do Europy

Kontynuujemy nasze poszukiwania pierwszych zwiastunów zimy na półkuli północnej. Po rekordowym mrozie na biegunie zimna w Rosji i najwcześniejszych opadach śniegu w Japonii, szykuje się poważna pierwsza w tym sezonie dostawa śniegu na Grenlandii i miejscami na Islandii. Warto sprawdzać aktywność cyklonów tropikalnych na Atlantyku, gdyż prędzej czy później, znaczna część z nich kieruje się po głównym rozwoju na północ i północny wschód, często w stronę Europy. Czasami przynoszą nieoczekiwane zmiany warunków pogodowych, co ma duże znacznie w prognozach długoterminowych, bo mogą one w fazie wejściowej nie uwzględniać trudno przewidywanej trajektorii huraganów, a to może się przełożyć na zupełną zmianę trendu powyżej 5-7 dni.

Pogoda wrzesień 2021. Były huragan Larry dotarł do Europy, spadnie dużo śniegu, atak zimy na Islandii i Grenlandii

Do Europy docierają byłe huragany

W tym sezonie do Europy dotarł już były huragan Ida, a teraz na mapie synoptycznej Europy z układami barycznymi pojawił się były huragan Larry. Dotarł on w rejon Islandii i Grenlandii, gdzie przyniesie załamanie pogody z ulewą na Islandii oraz bardzo duże opady śniegu na południu i południowym wschodzie Grenlandii.

Były huragan Larry widoczny na mapie synoptycznej w pobliżu Islandii i Grenlandii, 13 września 2021.

Pogoda. Wrześniowy atak zimy, były huragan Larry, gdzie spadnie śnieg, wrzesień 2021

Były huragan Larry przyniesie śnieżycę i ulewę na Grenlandii i Islandii

Huragan Larry w maksymalnej fazie rozwoju miał 3 kategorię w skali Saffira Simpsona. Generował wtedy średni wiatr o prędkości 205 km/h, w porywach znacznie więcej. Ciśnienie w oko cyklonu spadło do 955 hPa. Trzecią kategorię utrzymał przez kilka dni, od 4, do 8 września. Później osłabł do 2 i 1 kategorii, gdy uderzył w Nową Fundlandię w Kanadzie. Maksymalne porywy wiatru przekraczały tutaj 140 km/h. Wiatr nie był jedynym zagrożeniem. Wystąpiły silne i wysokie fale sztormowe oraz intensywne opady deszczu. Został ustanowiony nowy rekord wysokości przypływu fali sztormowej, która osiągnęła 3 m i 65 cm. Huragan Larry w ciągu kolejnej doby 11/12.09 zaczął się kierować w stronę południowej Grenlandii, jednocześnie osłabł tracąc siłę 1 kategorii. Został zdegradowany do statusu byłego cyklonu tropikalnego.

Były huragan Larry widoczny na zdjęciu satelitarnym w pobliżu Islandii i Grenlandii. Dane: NASA, 12 września 2021

Pogoda wrzesień 2021. Atak zimy na Grenlandii, dotarł były huragan Larry, pierwszy atak zimy

W jego zasięgu znajdzie się również Islandia. Na tym obszarze będzie chwilowo blokowany przez klin wyżowy. Na południu Islandii przyniesie intensywne opady deszczu, miejscami do 20-60 mm wody.

Prognozowana suma opadów deszczu związana z byłym huraganem Larry. Dane: ECMWF / Windy

Pogoda. Były huragan Larry dodarł do Islandii i Grenlandii, będzie zamieć śnieżna i atak zimy

W centrum Islandii na terenach wyżej położonych spodziewane są również intensywne opady śniegu do 20-40 cm.

Atak zimy na Grenlandii

O wiele bardziej poważne załamanie pogody zapowiada się na południu i południowym wschodzie Grenlandii. Huragan Larry, będący już byłym cyklonem tropikalnym, początkowo zaciągnie cieplejsze i wilgotniejsze powietrze, a następnie zderzy się tutaj z chłodną masą powietrza. W tym rejonie pojawią się najpierw ulewne opady deszczu, a później zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowana suma opadów świeżego śniegu w rejonie południowej Grenlandii i Islandii. Dane : ECMWF / Windy

Pogoda wrzesień 2021. Kiedy pierwszy atak zimy, dużo śniegu spadnie w rejonie Grenlandii i Islandii

Europejski model ECMWF wskazuje, że miejscami może spaść blisko 2 m świeżego śniegu! Część opadów, będzie mieć również formę ciekłą. Krótko mówiąc, pogoda będzie fatalna. To będzie pierwszy zimowy atak w tym sezonie na Grenlandii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!