| |
Zagrożenie!
Silny wyż nad Polską. Barometry wskazują najwyższe ciśnienie od kilku miesięcy

Silny wyż nad Polską. Barometry wskazują najwyższe ciśnienie od kilku miesięcy

W naszych prognozach długoterminowych już kilka tygodni temu wskazywaliśmy, że we wrześniu pojawi się wyż nad Polską, który zapewni nam poprawę pogody, sporo słońca oraz trwalsze i stabilne warunki atmosferyczne. Centrum wyżu aktualnie znajduje się nad pograniczem Polski i Białorusi, a to oznacza, że właśnie teraz notujemy najwyższe ciśnienie związanego z obecnością ośrodka wyżowego w środkowej Europie. W kolejnych dniach pozostaniemy w jego zasięgu, ale wyż zacznie się stopniowo odsuwać na wschód, a tym samym ciśnienie zacznie spadać. Ciśnienie w Polsce jest wysokie, ale do rekordu jeszcze bardzo dużo brakuje. Aktualnie barometry wskazują zredukowane ciśnienie do poziomu morza, od 1025 hPa w Jeleniej Górze, do 1029 hPa w Białymstoku. Różnica ciśnienia jest więc niewielka, dlatego dziś 06.09 w kraju wiatr jest słaby, gdyż nie ma dużego gradientu poziomego ciśnienia. Jest to najwyższe ciśnienie w Polsce od marca br. roku, gdy notowaliśmy 1031 hPa.

Silny wyż nad Polską. Anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, 6 września 2021

Pogoda, silny wyż nad Polską, może nas boleć głowa, jakie jest ciśnienie, wrzesień 2021

Ciśnienie jest wysokie jak na tę porę roku, gdyż prognoza anomalii wskazuje, że jest o około 7-8 hPa wyższe od średniej wieloletniej dla pierwszej dekady września.

Silny wyż nad Polską. Prognozowane ciśnienie, 7 września 2021

Pogoda, silny wyż w Polsce, jakie jest ciśnienie, prognoza ciśnienia 7 września 2021

Wyż z wieloośrodkowym centrum, głównym mającym imię Hermelinde zapewni nam stabilną pogodę przez większą część obecnego tygodnia. Dopiero około 11-12 września od zachodu może się zbliżyć zatoka niżowa ze strefą frontową, która miejscami może przynieść pierwsze najbliższe opady deszczu i być może lokalne burze. Ten termin może jeszcze ulec korekcie dla poszczególnych regionów Polski, w każdym razie najbliższy deszcz najpierw miejscami wystąpi na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Prognozowane ciśnienie i położenie centrum wyżu, 8 września 2021

Pogoda, potężny wyż nad Polską, do kiedy będzie słonecznie, wrzesień 2021

Silny wyż w Polsce, ale rekord ciśnienia nie jest zagrożony

Do krajowego rekordu ciśnienia, a tym bardziej światowego bardzo dużo jednak brakuje. Przypomnijmy, z reanalizy wynika, że rekord ciśnienia w Polsce wynosi około 1065 hPa i pochodzi z Suwałk z 23 stycznia 1907 roku. Bardziej współczesny rekord ciśnienia w Polsce oparty o pewne pomiary bezpośrednie wynosi 1054 hPa. Został zanotowany również w Suwałkach, ale 16 grudnia 1997 roku.

Prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, 9 września 2021

Pogoda, potężny wyż w Polsce, do kiedy utrzyma słoneczną pogodę we wrześniu 2021

Przy tej okazji należy również przypomnieć nie tak dawno ustanowiony nowy rekord ciśnienia na świecie. Został ustanowiony w Mongolii w nocy z 28/29 grudnia 2020 roku. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wzrosło do 1094,3 hPa.

Prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, 10 września 2021

Pogoda, potężny i silny wyż nad Polską, wrzesień 2021

W meteorologii posługujemy się głównie wartościami ciśnienia zredukowanego do poziomu morza. W rzeczywistości lokalne ciśnienie jest niższe, gdyż wynika to z wysokości terenu na którym znajduje się dana miejscowość. Generalnie im wyżej, tym ciśnienie spada.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, od 6, do 12 września 2021

Generalnie, w meteorologii używa się ciśnienia zredukowanego do poziomu morza, czyli względnego. Dzięki temu, możemy określać precyzyjniej zmiany w ujęciu globalnym, a przez to modele numeryczne łatwiej dostosować do odpowiedniej siatki obliczeniowej. Lokalne ciśnienie jest jednak inne. Aby uzyskać prawidłowe wskazanie, barometr musi być odpowiednio skalibrowany, o czym więcej informowaliśmy w stosownym wyjaśnieniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!