| |
Zagrożenie!
Pogoda: ciśnienie w prognozach pogody

Pogoda: ciśnienie w prognozach pogody

Czytelnicy zadają nam przeróżne pytania, ale jedno przewija się od wielu lat. Dotyczy ono podawanej wartości ciśnienia w prognozie pogody, która jak zgłaszacie „różni się od wartości podawanej przez stacje synoptyczne, TV, Radio i inne portale internetowe”. Chodzi konkretnie o naszą specjalną prognozę tekstową przygotowywaną dla Podkarpacia.

Prognozowane ciśnienie względne. 26 listopada 2019 roku

Pogoda ciśnienie w prognozach pogody

-„Zastanawia mnie podawana wartość ciśnienia atmosferycznego. Mam zegarek z barometrem, który skalibrowałem do stacji pogodowej w Jasionce. Wartość aktualnego ciśnienia stacji Jasionka jest zgodna z tym co wskazują inne portale pogodowe. Nie wiem czy te portale błędnie pokazują czy Wasz barometr np. za oknem pokazuje zaniżone wartości”- napisał Robert z Ropczyc.

Faktycznie, z podawaniem wartości ciśnienia w prognozach pogody jest trochę zamieszania. Z jakiego powodu wynika ten problem?

Główną przyczyną jest możliwość podawania wartości ciśnienia bezwzględnego (absolutnego) i względnego. W przypadku ciśnienia bezwzględnego, mówimy o rzeczywistym (lokalnym), faktycznym ciśnieniu występującym w danej miejscowości, czyli jest to wartość odczytana z barometru skalibrowanego do wysokości n.p.m. na której dokonany jest pomiar. W prognozie tekstowej podajemy pomiar z naszej stacji meteorologicznej z barometru znajdującego się w Rzeszowie na wysokości 203 m n.p.m.

W przypadku wartości ciśnienia względnego sytuacja jest inna. Jego wartość jest obliczana na podstawie temperatury i ciśnienia bezwzględnego. Przyjmuje się wtedy, że dana miejscowość i pomiar dokonany jest na poziomie zredukowanym do poziomu morza. To właśnie ta wartość najczęściej jest podawana w prognozach pogody i tą wartością najczęściej posługują się meteorolodzy.

Na mapach synoptycznych używa się prognozowanej wartości ciśnienia względnego. Prognoza na 27 listopada o godz. 13:00

Mapa synoptyczna ciśnienie

W ten sposób możemy łatwo porównywać ciśnienie pomiędzy stacjami rozsianymi po całej planecie, pomijając wpływ wysokości. Ma to duże znaczenie przy prognozowaniu warunków pogodowych np. prędkości wiatru. Nie jest to jednak wartość rzeczywista w miejscu wykonania pomiaru. Wyjątek stanowią miejscowości położone tuż nad morzem lub pomiar wykonywany jest na bojach morskich.

Pomiar ciśnienia w Rzeszowie, od godz. 02:00, do godz. 09:30, 26 listopada 2019 roku

Ciśnienie w prognozach pogody pomiary różnice

Reasumując, jeśli chcecie znać rzeczywiste ciśnienie np. w Rzeszowie, to barometry należy skalibrować do wysokości n.p.m. na której dokonywany jest pomiar. W innym przypadku pomijamy wysokość i posługujemy się wartością zredukowaną.

Na naszej stronie na mapie Polski oraz w prognozie pogody wybranej dla konkretnej miejscowości, tak jak większość portali pogodowych, podajemy wartość ciśnienia zredukowanego. Ponadto pamiętajmy, że wartość rzeczywistego ciśnienia lokalnego może się różnić znacznie już na niewielkiej różnicy wysokości. Przykładowo, pomiędzy 1, a 11 piętrem, różnica może sięgać nawet 2-3 hPa!

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!