| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur w listopadzie w Polsce. Od -29, do 26 stopni. Ostatni gorący dzień i pierwszy siarczysty mróz

Rekordy temperatur w listopadzie w Polsce. Od -29, do 26 stopni. Ostatni gorący dzień i pierwszy siarczysty mróz

Pogoda w listopadzie w Polsce jest bardzo ciekawa pod względem temperatur. Możemy oczekiwać zarówno ostatnich gorących dni, jak również pierwszej fali siarczystego mrozu. Skrajności te są rzadkie, ale jak najbardziej możliwe w tym miesiącu. Dane pomiarowe z wszystkich dostępnych lat wskazują, że listopad w Polsce stać na temperaturę, od -29, do 26,2 st. C. To aktualne rekordowe wartości zanotowane na obszarze naszego kraju. Całe podium najwyższych temperatur pochodzi wyłącznie z pierwszej dekady listopada, a najniższe z ostatniej dekady, co jest zgodne z rocznym cyklem temperatury w naszej części Europy. W listopadzie mogą się więc już zdarzyć pierwsze trwalsze powiewy zimy, zarówno ze śniegiem, jak również falą siarczystego mrozu, ale w dobie ocieplenia klimatu zjawiska te są coraz rzadsze, co widać w tendencji wzrostowej średniej temperatury.

Rekordy temperatur w listopadzie w Polsce. Ostatnie gorące dni i możliwy pierwszy siarczysty mróz

Rekordy temperatur w listopadzie w Polsce

Najwyższą temperaturę w historii pomiarów w listopadzie w Polsce zanotowaliśmy stosunkowo niedawno. Rekord należy do stacji Polana na Podkarpaciu, gdzie 5 listopada 2018 roku w sprzyjających warunkach atmosferycznych temperatura wzrosła aż do 26,2 st. C. Zmiana rekordu we wspomnianym roku na tej stacji była dwukrotna. Wiatr fenowy wraz z ciepłym powietrzem napływającym z Ukrainy spowodował ten niezwykły skok temperatury. Rekord ten wydawał się wręcz niewiarygodny, dlatego osobiście udaliśmy się na posterunek IMGW w Polanie, aby ocenić stan techniczny infrastruktury. Na miejscu większych zastrzeżeń nie było, co potwierdziliśmy w fotorelacji.

Klatka meteorologiczna na posterunku w Polanie. To tutaj zanotowano rekord temperatury w listopadzie na terenie Polski. Foto: DobraPogoda24.pl

Rekord temperatury w listopadzie w Polsce, lista najwyższych temperatur

Reanaliza adwekcji powietrza do Polski w dniu ustanowienia rekordu temperatury maksymalnej dla listopada. 5 listopada 2018

Rekord temperatury maksymalnej w listopadzie w Polsce. Dane pomiarowe IMGW

Rekordy temperatur maksymalnych w listopadzie w Polsce

1. 26,2 st. C., Polana, 5 listopada 2018

2. 25 st. C., Terka, 5 listopada 2018

3. 24,6 st. C., Polana, 3 listopada 2018

W listopadzie mogą się zdarzyć również pierwsze dni z siarczystym mrozem. Rekordy padły w ostatniej dekadzie miesiąca, ale i w pierwszej dekadzie, co prawda rzadko jednak może wystąpić silny mróz. Najniższą temperaturę w historii pomiarów, tak jak najwyższą w listopadzie, zanotowano na Podkarpaciu. Ma to związek z ukształtowaniem terenu i napływem danej masy powietrza. W przypadku rekordu ciepła czynnikiem decydującym był wiatr fenowy, a w przypadku rekordowego mrozu dolina, w której zimne powietrze osiada i tworzy mrozowisku. Rekord wynoszący -29 st. C. zanotowano w Stuposianach, 24 listopada 1988 roku.

Rekordy temperatur minimalnych w listopadzie w Polsce

1. -29 st. C., Stuposiany, 24 listopada 1988

2. -27,6 st. C., Jabłonka, 29 listopada 1989

3. -25,7 st. C., Brzegi Dolne, 10 listopada 1956

Reanaliza adwekcji powietrza do Polski w dniu ustanowienia rekordu temperatury minimalnej dla listopada. 24 listopada 1988

Rekord mrozu w listopadzie w Polsce. Dane historyczne IMGW

Najnowsza średnia temperatury w listopadzie w Polsce, w zależności od regionu waha się w przedziale 2-6 st. C., z tendencją rosnącą szczególnie w południowej i zachodniej Polsce.

Temperatura średnia w listopadzie w Polsce

Temperatura w listopadzie w Polsce, dane klimatyczne, norma wieloletnia IMGW

Z kolei suma opadów jest dość wyrównana. Średnio w Polsce spada 35-60 mm wody, trochę więcej miejscami na północy oraz w rejonach podgórskich, częściowo pod postacią śniegu.

Średnia suma opadów w listopadzie w Polsce

Suma opadów i temperatura w listopadzie w Polsce, dane klimatyczne IMGW

Listopad w Polsce, to kolejny bardzo ciekawy miesiąc z całej palety wszystkich miesięcy roku. Pogoda rzadko jest nudna, choć mogą się zdarzać trudne do prognozowania okresy ze zgniłym wyżem, ale również możemy, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca oczekiwać wyższych i jeszcze dość przyjemnych temperatur. Nocne przymrozki są jednak już dość częste i nie powinny nikogo dziwić. Przeczytaj również o rekordach temperatury w październiku.

DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!