| |
Zagrożenie!

Prognoza sezonowa - lato 2017

Różnie bywa z prognozami sezonowymi wydawanymi przez Amerykanów z AccuWeather. Zdarzają się całkowite niewypały, jak choćby prognoza zimy w sezonie 2015/2016, ale także poprawne przewidywania. Tych ostatnich nie trzeba daleko szukać, bowiem poprawnie zapowiedzieli chłodną i późną wiosnę. Krótko mówiąc – są to na tyle interesujące prognozy, aby nie przejść obok nich obojętnie.

Temperatura – lato 2017

Najnowsza prognoza sezonowa na lato 2017 (wydana wczoraj 10.05), przewiduje długotrwałe okresy ciepła, w tym kilka niebezpiecznych fal upałów w całej południowej i wschodniej Europie, zwłaszcza w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Rosji i na Ukrainie. Temperatury powyżej 32 st. C. będą częste, przy czym co najmniej jeden okres upału potrwa ponad tydzień. Macedonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, to będą kraje z największym ryzykiem upałów. Innym problemem, który pojawi się na tym obszarze, będzie złej jakości powietrze. Niewielka cyrkulacja oraz emisja spalin motoryzacyjnych przyczyni się do dość częstego smogu. Mimo, że okres od stycznia do kwietnia przyniósł opady powyżej normy w tej części Europy, to lato powinno być jednak na południu i wschodzie stosunkowo suche, co zwiększy ryzyko wystąpienia suszy, zwłaszcza na Ukrainie.

Prognoza sezonowa - lato 2017 - mapa

Temperatura nie będzie jednak rozpieszczać mieszkańców Skandynawii oraz Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie nie można liczyć na długie okresy z napływem ciepłej masy powietrza.

Tymczasem Polska, jak to często bywa znajdzie się na granicy chłodniejszej masy powietrza z zachodu i północy oraz cieplejszego z południa. Temperatura na ogół powinna być zbliżona do normy, ale bez ekstremalnych wartości. Upalne okresy będą krótkotrwałe i raczej są przewidywane w drugiej połowie lata. Najcieplejsze lato zapowiada się na południowym-wschodzie kraju.

Silne burze od Francji po Polskę

Częste zaleganie gorącego powietrza na wschodzie i południu Europy oraz chłodniejszego na zachodzie i północy przyczyni się do powstawania burz, zwłaszcza na obszarze od Francji przez Niemcy, Czechy po Polskę. Będzie to wynikało z faktu częstego znajdowania się tego obszaru na granicy skrajnych mas powietrza. Gorące okresy w tych krajach będą krótkotrwałe. Na ogół przez większą część lata, pogoda będzie zmienna z ryzykiem przelotnych opadów i burz, które miejscami mogą być silne. Niektóre z nich będą przynosić silny wiatr, grad, ulewy i pojedyncze tornada. Największe ryzyko zjawisk będzie w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Silne burze są prognozowane szczególnie na południu Niemiec, w zachodnich Czechach oraz zachodniej Polsce. Ponadto dość częste burze i opady zwiększą miejscami ryzyko powodzi błyskawicznej na obszarze od Francji przez Szwajcarię po Niemcy. Wyjątkiem w zachodniej i środkowej Europie może się okazać druga połowa lata, gdy ilość opadów i burz zmniejszy się na rzecz krótkotrwałych, ale intensywnych fal ciepła.

 

Ryzyko pożarów na Półwyspie Iberyjskim

Lato w Hiszpanii i Portugalii na ogół powinno być suche i gorące. Taka pogoda zwiększy jednak zagrożenie pożarowe, szczególnie w drugiej połowie lata. Przechodzące w tym czasie burze nad półwyspem nie zrekompensują niedoborów opadów, gdyż zasięg będą mieć ograniczony, a poza tym nie będą częstym zjawiskiem.

Normalne lato w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Lato w tej części Europy zapowiada się normalne. Prognoza sezonowa nie przewiduje długotrwałego ciepła. Opady najczęściej będą występować w Szkocji, ale bez ryzyka powodzi. Największa szansa na dłuższy okres suchej i słonecznej pogody przypada dla całej południowej Walii i południowej Anglii.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!