| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur dla lipca w Polsce. Na termometrach, od 40 stopni, do ponad -5 stopni

Rekordy temperatur dla lipca w Polsce. Na termometrach, od 40 stopni, do ponad -5 stopni

Lipiec w Polsce, to jeden z najcieplejszych miesięcy w ciągu całego roku. Konkuruje on pod względem maksymalnych ekstremalnych temperatur z sierpniem, ale nadal oficjalny krajowy rekord temperatury maksymalnej pochodzi właśnie z lipca. Mimo możliwego upału osiągającego lub przekraczającego 40 stopni, nadal mogą się lokalnie zdarzyć temperatury ujemne w rejonach podgórskich. Ekstrema temperatury w lipcu na terenie Polski wahają się od 40,2 st. C., do -5,5 st. C. Ponadto lipiec jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy w roku, zwłaszcza na południu kraju. Wynika to z faktu częstego napływu ciepłego, chwiejnego i wilgotnego powietrza, a to przekłada się na ryzyko burz z nawalnym deszczem. Możliwe są również podejścia niżów powodujących zagrożenie powodziowe, a nawet powódź, jak choćby ta pamiętna szczególnie z 1997 roku.

Reanaliza adwekcji powietrza w dniu ustanowienia rekordu temperatury maksymalnej w Polsce, 29 lipca 1921

Pogoda, rekordy temperatury maksymalnej i minimalnej w lipcu w Polsce, dane historyczne

Rekordy temperatur maksymalnych dla lipca w Polsce

1. Prószków 40,2 st. C., 29 lipca 1921 – rekord ten jest oficjalnie uznawany, ale warto dodać, że w tym dniu w Opolu notowano mniej, bo 38 st. C. Istnieją również informacje, jakoby klatka meteorologiczna w Prószkowie znajdowała się na wysokości zaledwie 1 m nad powierzchnią gruntu, a pomiary obecnie dokonuje się na wysokości 2m.

2. Zbiersk, 40 st. C., 29 lipca 1921

3. Kończewice, 39,6 st. C., 11 lipca 1959

Reanaliza adwekcji powietrza w dniu ustanowienia rekordu minimalnej temperatury w lipcu w Polsce

Pogoda, rekordy temperatury dla lipca w Polsce, gdzie było najcieplej i najzimniej

Rekordy temperatur minimalnych dla lipca w Polsce

1. Hala Izerska -5,5 st. C., 21 lipca 1996. Tak duży spadek temperatury był wynikiem inwersji

2. Poronin, -1,1 st. C., 5 lipca 1962

3. Jabłonka, -0,4 st. C., 9 lipca 1993

Lipiec przynosi jedną z najwyższych średnich temperatur w ciągu całego roku w Polsce. Zazwyczaj najcieplej jest w Kotlinie Sandomierskiej, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Wielkopolsce, gdzie średnia temperatura osiąga zazwyczaj 19-20 st. C. Jest to norma wieloletnia, bo zdarzają się lata wyraźnie cieplejsze

Średnia temperatura w lipcu w Polsce. Dane: IMGW

Pogoda, gdzie lipiec jest najcieplejszy w Polsce, rekordy temperatur

Lipiec przynosi zazwyczaj najwięcej opadów na południu Polski, zwłaszcza w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Podkarpaciu. Oczywiście jest to norma wieloletnia, bo w poszczególnych latach mogą się zdarzyć znaczne odchylenia w poszczególnych regionach.

Średnia suma opadów w lipcu w Polsce. Dane wieloletnie IMGW

Pogoda, ile opadów przynosi lipiec w Polsce, rekordy pomiarów meteorologicznych

Ekstrema temperatur mogą się w kolejnych latach zmienić, wraz z postępującym ociepleniem klimatu, o czym będziemy informować na bieżąc. O rekordach temperatury w czerwcu dowiesz się więcej w naszym wcześniejszym artykule.

DobraPogoda24.pl, IMGW, Meteomodel


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!