
Potężny wyż rozpogodził niebo na dystansie 4 tysięcy km. To w Europie nie zdarza się często
W omówieniu bieżącej pogody dla Polski wspominaliśmy, że najbliższy weekend upłynie nam pod znakiem stabilnej aury, jaką zapewni nam wyż rosyjski. Antycyklon od soboty zacznie słabnąć o czym będzie świadczyć spadające ciśnienie, ale o jego potencjale przekonuje dziś obszar pogodnego nieba, jaki rozciąga się na dystansie 4000 km, między zachodnią Europą, a granicą Europy z Azją. Taka sytuacja na naszym kontynencie nie zdarza się często.
Bezchmurny obszar na dystansie około 4 tysięcy kilometrów. Dane: Windy / Eumetsat, godzina 14:50, 8 października 2021
Olbrzymi obszar pogodnego nieba dzięki wyżowi z powietrzem z niską zawartością wilgoci
Powstanie tak dużego obszaru pogodnego nieba jest możliwy dzięki obecności wyżu znad Rosji. Ciśnienie w jego centrum sięga 1042 hPa. Bardzo ważną kwestią jest również powietrze jakie go wypełnia. To powietrze polarne - kontynentalne z niską zawartością wilgoci. Z tego powodu rozwój chmur jest utrudniony, w zasadzie bardzo ograniczony do lokalnych wyjątków.
Strefa zachmurzenia rozpoczyna się za Berlinem w Niemczech. Dane z godziny 14:50, 8 października 2021
Ponadto za samolotami nie tworzą się długie smugi kondensacyjne. To jeden z dni, gdy teorie spiskowe o chemtrails rozpadają się niczym domek z kart.
Pogodne niebo rozciąga się od Niemiec po Obwód Tomski w Rosji
Na zdjęciach satelitarnych Eumetsatu możemy zauważyć, że obszar bezchmurnego nieba kończy się za Berlinem w rejonie Poczdamu, a na wschód ciągnie się przez Polskę po Obwód Tomski w Rosji. To dystans około 4 tysięcy km.
Obszar pogodnego nieba kończy się w Rosji w rejonie miejscowości Kargasok położnej na Nizinie Zachodniosyberyjskiej
Dla porównania, dystans 4 tysięcy km, to odległość nieco mniejsza, jaka dzieli Warszawę i wyspę La Palma położoną na archipelagu Wysp Kanaryjskich.
DobraPogoda24.pl