| |
Zagrożenie!
Antycyklon w Polsce zapewni chłodny i pogodny weekend. Ciśnienie będzie wysokie i nasilą się przymrozki

Antycyklon w Polsce zapewni chłodny i pogodny weekend. Ciśnienie będzie wysokie i nasilą się przymrozki

Pogoda. Zapowiadaliśmy w prognozie długoterminowej, że pod koniec tego tygodnia w Polsce, zwłaszcza w weekend ochłodzi się i powrócą przymrozki. Prognoza jak zwykle sprawdzi się bardzo dobrze. Chłodne powietrze ze wschodu sprowadza potężny rosyjski antycyklon, czyli układ wyżowy. Zaciąga on chłodne i suche powietrze polarne - kontynentalne. W powietrzu tym rozwój chmur jest utrudniony, dlatego dominuje bezchmurne niebo lub lokalnie występuje niewielkie zachmurzenie. Ciśnienie w wyżu najwyższą wartość osiągnie dziś, a w kolejnych dniach zacznie spadać. Jakie ciśnienie zanotujemy i na jakie temperatury możemy liczyć? Sprawdźmy szczegóły.

Prognozowane położenie antycyklonu (wyżu) w nocy 8/9 października 2021

Antycyklon w Polsce zapewni stabilną pogodę w weekend 9-10 października 2021. Będzie wysokie ciśnienie i nasilą się przymrozki

Pogoda. Weekend 9-10 października 2021 w Polsce pogodny, ale chłodny

Rosyjski wyż zapewnia nam pogodne niebo i napływ chłodnego powietrza. W takiej sytuacji temperatura w nocy szybko spada, a nad ranem coraz częściej zaczną się pojawiać przymrozki. Pierwsze z nich już wystąpiły na wschodzie Polski. Dziś 08.10 nad ranem, temperatura przy gruncie miejscami spadła do -6/-1 st. C. Ujemna temperatura wystąpiła lokalnie również na standardowej wysokości 2m, zwłaszcza w Siedlcach -2 st. C. oraz Białymstoku i Suwałkach -1 st. C.

Przymrozki zanotowane przy gruncie w Polsce, 8 października 2021

Przymrozki w Polsce, zanotowana temperatura, 8 października 2021

W ciągu dnia temperatura pozostanie na niskim i umiarkowanym poziomie, ale za to możemy liczyć na słońce od rana do wieczora. Sytuacja niewiele się zmieni w ciągu weekendu. W sobotę 9 października po przymrozkach, zwłaszcza we wschodniej połowie Polski, temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 10-14 st. C. Chłodniej miejscami będzie w rejonach podgórskich.

Prognozowana temperatura w Polsce w sobotę, 9 października 2021

Antycyklon w Polsce ściąga chłodne powietrze i zapewnia wysokie ciśnienie. Będą coraz większe przymrozki

Zachmurzenie w sobotę również będzie małe lub miejscami pojawią się okresy z bezchmurnym niebem, jedynie na północy w ciągu dnia zachmurzenie może być nieco większe. Początkowo lokalnie w kotlinach może zalegać mgła.

Prognozowana wielkość zachmurzenia w sobotę do godziny 16:00, 9 października 2021

Pogoda w Polsce, przymrozki i antycyklon, październik 2021

Z kolei w niedzielę również będzie przeważać słoneczna pogoda z niewielkim zachmurzeniem lub niemal bezchmurnym niebem. Nieco większe zachmurzenia w ciągu dnia pojawi się miejscami na południu, głównie w rejonach podgórskich.

Prognozowana wielkość zachmurzenia w niedzielę do godziny 16:00, 10 października 2021

Pogoda na weekend 9-10 października 2021, prognoza pogody dla Polski

W niedzielę po zimnym poranku, temperatura w ciągu dnia wzrośnie przeważnie do 10-13 st. C. Ponownie chłodniej, będzie miejscami w rejonach podgórskich.

Prognozowana temperatura w Polsce w niedzielę, 10 października 2021

Pogoda na weekend 9-10 października 2021 w Polsce. Antycyklon z wysokim ciśnieniem i przymrozkami

Ciśnienie wzrośnie do blisko 1040 hPa. W sobotę antycyklon zacznie słabnąć

Centrum wyżu rosyjskiego zbliża się do Polski, dlatego ciśnienie jest wysokie. Najwyższe ciśnienie zanotujemy między piątkiem i sobotą. Najbliżej antycyklonu, będzie Podlasie, dlatego w rejonie Suwałk ciśnienie wzrośnie do blisko 1040 hPa. W tym czasie na krańcach południowych Polski, ciśnienie będzie wynosić około 1030 hPa. W sobotę po południu wyż zacznie słabnąć, a tym samym ciśnienie będzie spadać. Stabilna pogoda w Polsce powinna się utrzymać co najmniej do 11 października. Od wtorku 12 października miejscami zaczną wracać przelotne opady. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Dobrze, że to słoneczny wyż, łatwiej do słońca znieść niższe temperatury.

08 październik 2021 - 11:40
Odpowiedz