| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Po upale wrócą burze i ulewy z temperaturą w normie. Większe ochłodzenie w 3 dekadzie

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Po upale wrócą burze i ulewy z temperaturą w normie. Większe ochłodzenie w 3 dekadzie

Dysponujemy już najnowszymi wyliczeniami amerykańskiej i europejskiej prognozy sezonowej na kolejne tygodnie maja. Pogoda długoterminowa do końca maja 2021 dla Polski zapowiada powrót burz i opadów deszczu, lokalnie z gradem, w tym przejściowo ulew po ustąpieniu pierwszego i krótkiego upału, którego doświadczymy 11 maja 2021. W kolejnych dniach od zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ pola obniżonego ciśnienia związanego z niżami, które będą nam podsyłać fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami i burzami. Najbliższe przelotne opady i burze pojawią się miejscami w Polsce 12 maja. Od 13 maja oraz w kolejnych dniach, temperatury w całym kraju spadną (najpóźniej na wschodzie), ale nie będzie to bardzo duże ochłodzenie. Generalnie w ciągu dnia będziemy notować przeważnie temperatury na poziomie około 14-22 st. C. Większe ochłodzenie pojawi się prawdopodobnie w 3 dekadzie maja 2021, ale jego długość trwania i ostateczne temperatury stoją jeszcze pod znakiem zapytania. Od 14 maja zacznie się zwiększać nad krajem prawdopodobieństwo opadów, ich suma będzie przekraczać normę, szczególnie dla okresu 15-24 maja 2021. Generalnie przed nami wiele kolejnych dni maja z niestabilną pogodą, z częstymi opadami, burzami i przejściowo kontrastem temperatury między cieplejszym i chwilowo pogodniejszym wschodem i chłodniejszym zachodem Polski.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 17 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza pogody dla Polski i Europy, od 12, do 17 maja 2021

Dodatnia anomalia temperatury w Polsce utrzyma się do 12-13 maja 2021. Później temperatury spadną, ale na ogół utrzymają się w pobliżu normy, mimo to, silne i krótkie ocieplenie będzie na tyle mocne, aby anomalia temperatury za okres 11-17 maja 2021 wyszła dodatnia.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 21 maja 2021

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021, prognoza opadów, ciśnienia i temperatury w Polsce i Europie, do 12, do 21 maja 2021

Prognozowana przewaga pola obniżonego ciśnienia w Polsce zapowiada wiele dni z niestabilną pogodą w Polsce. Niemal codziennie po 13-14 maja 2021, należy się w różnych regionach kraju spodziewać opadów przelotnych i burz, jak również przejściowo opadów wielkoskalowych, w tym ulew. Warunki atmosferyczne, będą zmienne, dlatego warto śledzić aktualną prognozę pogody.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 18-24 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognozowana temperatura w Polsce i Europie 18-24 maja 2021

W 3 tygodniu maja może się zaznaczyć kontrast temperatury między cieplejszym wschodem i chłodniejszym, w pobliżu normy zachodem. Opadów i burz w tym czasie nie będzie brakować. Suma opadów dla tego okresu ma być przeważnie powyżej normy.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 17-24 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, do 24 maja 2021

Pod znakiem zapytania stoi obecnie 3 ostatnia dekada maja. Prognozy sezonowe wskazują na możliwe większe ochłodzenie, ale jego skala jest jeszcze niepewna. Europejski model ECMWF zapowiada obecnie średnią temperaturę niższą od normy wieloletniej o 1-3 st. C.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 25-31 maja 2021

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 24, do 31 maja 2021

Aż tak wyraźnego spadku temperatury w tym okresie nie widzi jednak aktualnie amerykański model CFS. Według niego temperatura będzie wtedy w pobliżu normy, tylko miejscami nieznacznie poniżej, a na południu nawet lekko powyżej. Uwzględniając jednak obie prognozy i wyciągając średnią, należy się jednak liczyć ze spadkiem temperatury, aczkolwiek raczej nie tak wyraźnym, jak przewiduje model europejski.

Pogoda długoterminowa na maj. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 31 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 24, do 31 maja 2021

Podsumowując, po krótkim silnym ociepleniu, które prawidłowo zostało określone "bombą ciepła", w kolejnych dniach maja wrócimy do niestabilnej pogody z częstymi opadami i burzami. Suma opadów może przejściowo być wyższa od normy dla danego okresu. Temperatury spadną do zakresu przeważnie w pobliżu normy. Niewykluczone, że w 3 dekadzie pojawi się większe ochłodzenie. Jego skala i termin może jeszcze ulec korekcie. Ochłodzenie nie jest jednak pewne, sytuacja może się zupełnie zmienić. Prognoza jest więc zgodna z poprzednimi prognozami długoterminowymi, w których zapowiadaliśmy na maj tylko krótkie okresy z wyższą temperaturą i stabilną pogodą.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Ehh, całe 3 dni gorąca tej wiosny, miejmy nadzieję, że jeszcze się doczekamy dłuższego pogodnego okresu.

11 maj 2021 - 14:21
Odpowiedz