| |
Zagrożenie!
Wichura w Polsce spowodowała zniszczenia. Wiatr przekroczył 165 km/h. Ponad 1420 interwencji strażaków

Wichura w Polsce spowodowała zniszczenia. Wiatr przekroczył 165 km/h. Ponad 1420 interwencji strażaków

W Polsce pojawiła się pierwsza w tym sezonie jesienna wichura związana z niżem Tim, w naszym kraju nazywanym Tymoteusz. Silny wiatr zmusił strażaków do ponad 1420 interwencji, a na tym nie koniec. Interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi. Najwięcej interwencji było w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko mazurskim i mazowieckim. Na szczęście nikt nie zginął. Wiatr najsilniejszy był nad morzem oraz w górach.

Wichura Tim - Tymoteusz w Polsce, gdzie wiatr był najsilniejszy, 24 września 2021

Wichura w Polsce łamała drzewa

Tim - Tymoteusz, to pierwsza w tym roku jesienna wichura w Polsce przed którą ostrzegaliśmy już kilka dni temu. Prognoza pogody zapowiadała wietrzny epizod między 23/24 września. Zgodnie z wyliczeniami numerycznymi, silny wiatr uderzył minionej doby. Z powodu wichury, od wczoraj 23.09, do piątkowego 24.09 poranka, strażacy w cały kraju interweniowali 1428 razy. Od północy takich interwencji było 641.

Jeszcze dziś do godzin późno popołudniowych, wiatr na lądzie będzie silny szczególnie na północy i wschodzie Polski, generalnie we wschodniej połowie kraju, gdzie może osiągać w porywach do 60-85 km/h. Silniejszy wiatr nadal będzie występował w górach oraz nad morzem, zwłaszcza w Zatoce Gdańskiej. Wichurę powoduje niż wtórny Tim znajdujący się w rejonie wybrzeża Estonii, dodatkowo wiatr napędza kolejny ośrodek niżowy znad Białorusi. Położenie ośrodków niżowych zaznaczyliśmy na zdjęciu satelitarnym z godziny 09:30. Dane: Eumetsat / Windy.

Wichura w Polsce, 24 września 2021, położenie niżu, zdjęcie satelitarne

Wichura najsilniejsza nad morzem oraz w górach. Na Śnieżce huraganowy wiatr

Pomiary meteorologiczne IMGW z ostatniej doby wskazują na najsilniejszy wiatr na Śnieżce. Na szczycie Karkonoszy w nocy wiatr rozpędził się do 166 km/h. To już wiatr o huraganowej sile. Poniżej zanotowany wiatr w Polsce do godziny 08:00, 24 września 2021. Dane: IMGW / Ogimet

Wichura Tim - Tymoteusz w Polsce, zanotowane porywy wiatru, 24 września 2021

Na platformie znajdującej się na Bałtyku zanotowano 104 km/h, a na Kasprowym Wierchu 101 km/h. Nad samym morzem na Rozewiu wiatr rozpędził się do 101 km/h, a w Dziwnowie do 100 km/h. Skutki wichury Tim - Tymoteusz w Polsce zobaczycie na poniższym nagraniu.

Ponadto do godziny 08:00, najsilniej wiało na wybrzeżu do 90-97 km/h. W głębi kraju w wielu miejscach zanotowano 60-85 km/h.

Aktualizacja godzina 16:50 - Strażacy interweniowali już ponad 2300 razy po wichurach, jakie od wczoraj przechodzą nad Polską. Jedna osoba nie żyje. W miejscowości Studzianka, w województwie warmińsko mazurskim, na druha ochotniczej straży pożarnej spadła gałąź, mężczyzna ze złamaną nogą trafił do szpitala. W Lutrach, także w woj. warmińsko mazurskim, na samochód spadło drzewo, które przygniotło kierującego mężczyznę w wieku 60 lat, niestety nie przeżył.

DobraPogoda24.pl, IMGW, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!