| |
Zagrożenie!
Powrócą opady śniegu, pojawi się mróz i ciśnienie wzrośnie do ponad 1045 hPa

Powrócą opady śniegu, pojawi się mróz i ciśnienie wzrośnie do ponad 1045 hPa

Minionej doby 19/20.02 nad Polską przewędrował wspominany chłodny front atmosferyczny, który przyniósł miejscami dawno niewidziane opady deszczu. Za frontem napłynęła chłodniejsza masa powietrza, dlatego dziś 20.02 na termometrach zobaczymy maksymalnie 5-8 st. C., a miejscami na zachodzie i południowym-zachodzie kraju niewykluczone 9-10 st. C.

Ochłodzenie jest więc zauważalne, bowiem jeszcze wczoraj 19.02 w sporej części kraju notowaliśmy 12-14 st. C., a w rejonie Tarnowa i Opola blisko 15 st. C. W ciągu dnia miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju za odchodzącą strefą frontową należy się spodziewać przelotnych opadów deszczu.

Na naszą uwagę zasługuje jednak kolejna strefa związane z niżem Xaver, którego centrum w czwartek 21.02 około południa znajdzie się nad południowo-wschodnią Szwecją.

Prognozowany układ baryczny w czwartek 21 lutego br.

Mapa synoptyczna 21 lutego

Niż w kolejnych godzinach przemieści się nad Polskę, niosąc na swej drodze opady deszczu przemieszczające się z północnego-zachodu w głąb kraju. Jednocześnie zacznie napływać coraz chłodniejsza masa powietrza, z tego powodu w czwartek po południu i wieczorem, głównie na północnym-wschodzie kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadów wraz z ich rodzajem aż do pojawienia się wyżu, w okresie od 21, do 23 lutego br.

prognoza opady deszczu i śniegu

W nocy z czwartku na piątek 21/22.02 wraz z adwekcją chłodnego powietrza, opady śniegu na końcu omawianej strefy opadów będą stopniowo przemieszczać się przez wschodnią połowę kraju na południe. W piątek 22.02 w pierwszej części dnia zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu są spodziewane głównie na południu i południowym-wschodzie Polski.

Po zaniknięciu opadów zacznie się w całym kraju przejaśniać i rozpogadzać, gdyż dostaniemy się pod wpływ wyżu skandynawskiego noszącego imię Frauke. Z północy napłynie wówczas główna fala zimnego powietrza, dlatego w piątek 22.02 w sporej części kraju, zwłaszcza na wschodzie temperatura mimo operowania Słońca nie wzrośnie powyżej 0 st. C. W całym kraju mróz chwyci w nocy z piątku na sobotę 22/23.02. Spodziewamy się spadku temperatur na ogół do -9/-5 st. C. Większy mróz zostanie zanotowany w rejonach podgórskich, zwłaszcza w kotlinach, gdzie będzie mieć wartość dwucyfrową. W sobotę 23.02 centrum wyżu Frauke znajdzie się nad Polską. Jego centrum w południe jest prognozowane nad woj. kujawsko-pomorskim, gdzie ciśnienie wzrośnie do około 1046-1047 hPa.

Ochłodzenie zgodnie z trendem naszej prognozy długoterminowej nie potrwa długo, gdyż już w niedzielę 24.02 po mroźnej nocy temperatura wzrośnie na znacznym obszarze kraju do około 4-7 st. C. (chłodniej w dzielnicach południowo-wschodnich), a w poniedziałek 25.02 niemal w całym kraju zanotujemy co najmniej 6-10 st. C.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!