| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: jaki trend na przełomie lutego i marca?

Pogoda na 16 dni: jaki trend na przełomie lutego i marca?

Kończący się tydzień zgodnie z trendem poprzedniej prognozy długoterminowej przyniósł zapowiadaną kolejną falę lutowego ocieplenia, aczkolwiek była ona większa o czym wspomnieliśmy dwa dni później, gdy zapowiedzieliśmy nawet 16 st. C. I faktycznie, wczoraj 16.02 zanotowano ponad 16 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Tak było m.in. w Legnicy, Lesznie i Zielonej Górze. Nie była to jednak najwyższa temperatura tegorocznego lutego. Nadal ponad 17 st. C. zanotowane 3 lutego w rejonie Sanoka jest najwyższą wartością.

Początek nowego tygodnia również w sporej części kraju, zwłaszcza na zachodzie, południu i częściowo w centrum zapowiada się ciepło z temperaturą osiągającą co najmniej 10-14 st. C. (lokalnie niewykluczone więcej, zwłaszcza w poniedziałek 18.02 na południowym-zachodzie).

Pogoda długoterminowa 16 dni luty marzec

Taka sytuacja utrzyma się do wtorku 19.02. Od środy 20.02 temperatura zacznie spadać. Prawdopodobnie w tym dniu już nigdzie nie zanotujemy 10 st. C., a temperatura na ogół wyniesie od 6, do 9 st. C. Ponadto miejscami przelotnie popada.

"Apogeum" ochłodzenia spodziewamy się między 22, a 24 lutego. Wówczas w sporej części kraju, zwłaszcza w nocy pojawi się mróz, a najniższe temperatury w ciągu dnia zanotujemy na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Niewykluczone, że na froncie sprowadzającym chłodniejszą masę powietrza oprócz deszczu, miejscami popada również deszcz ze śniegiem i śnieg.

W kolejnych dniach temperatura nieznacznie wzrośnie, ale na ogół najniższe wartości maksymalne, nadal będziemy notować na wschodzie i południowym-wschodzie, a najwyższe na zachodzie i północnym-zachodzie kraju.

Prognozowana anomalia temperatury w ciągu najbliższych 7 dni

Mapa prognoza anomalia temperatury

Reasumując, przed nami ciepły początek nowego tygodnia, po którym nastąpi krótkotrwałe ochłodzenie. Mimo to, anomalia temperatury w ciągu najbliższego tygodnia w skali kraju nadal będzie dodatnia, a to oznacza, że kończąca się zima w sezonie 2018/2019 zapisze się w Polsce jako ciepła.


Komentarze
Ben Wwa

Nad Warszawą teraz (o świcie) wisi smog. Wyraźnie widać jego zaleganie na wysokość do około 100 m nad centrum.

19 luty 2019 - 07:06
Odpowiedz