| |
Zagrożenie!
Eksplozja obłoków srebrzystych nad Polską. Niska aktywność słoneczna sprzyja ich występowaniu

Eksplozja obłoków srebrzystych nad Polską. Niska aktywność słoneczna sprzyja ich występowaniu

Trwa szczyt sezonu na obserwację obłoków srebrzystych, czyli chmur mezosferycznych NLC. To najwyższe chmury występujące na Ziemi, jakie możemy dostrzec gołym okiem z powierzchni naszej planety. Obłoki srebrzyste najczęściej możemy obserwować od czerwca do sierpnia, aczkolwiek w tym okresie zdarzają się dni z prawdziwą eksplozja ich występowania w czasie korzystnych warunków atmosferycznych. Minionej nocy 02/03.07 obłoki srebrzyste były doskonale widoczne w wielu regionach Polski, szczególnie tam, gdzie nie występowało niskie zachmurzenie. Wyjątkowo dobre warunki panowały po zachodzie Słońca na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. To właśnie tutaj zabłysły liczne obłoki srebrzyste. Nadesłaliście do nas sporo zdjęć za które dziękujemy.

Eksplozja obłoków srebrzystych nad Polską, Podkarpacie 2 lipca 2021. Foto: Michał Ułamek

Pogoda, eksplozja obłoków srebrzystych w Polsce, 2 lipca 2021, zdjęcia

Obłoki srebrzyste, chmury mezosferyczne NLC występują na półkuli północnej Ziemi, głównie między 50 i 70 stopniem szerokości geograficznej, ale potrafią zejść znacznie niżej. Rekord został zanotowany w USA na szerokości 34 stopni!

Fenomenalne obłoki srebrzyste na Podkarpaciu. Prawdziwa eksplozja chmur mezosferycznych, 2 lipca 2021. Foto: Witold Ochał

Pogoda, eksplozja obłoków srebrzystych na Podkarpaciu, zdjęcia chmur, 2 lipca 2021

- Obłoki srebrzyste obserwuję od 2017 roku. Takie naprawdę intensywne widziałem dwukrotnie (w 2019 i 2020 r.). Jednak to co działo się wczoraj 02.07 przebiło wszystko dotychczasowe. Obłoki nie dość, że obejmowały co najmniej 1/3 horyzontu, to były wysokie prawie do zenitu! I to bardzo wcześnie, bo już niespełna godzinę po zachodzie słońca. Zdjęcie robiłem punktualnie o godzinie 22:00 - napisał ceniony fotograf z Podkarpacia.

Obłoki srebrzyste w Polsce na Podkarpaciu, 2 lipca 2021. Foto: Michał Ułamek

Pogoda, obłoki srebrzyste chmury mezosferyczne w Polsce, gdzie i kiedy obserwować, zdjęcia, 2 lipca 2021

Dane obserwacyjne z minionych lat wskazują, że obłoki srebrzyste szczególnie często są dobrze widoczne w czasie niskie aktywności słonecznej. Mimo, że słońce wkracza teraz stopniowo w 25 cykl, to jego aktywność nadal jest niska. Prognozy wskazują, że cykl ten będzie jednym z najsłabszych od lat.

Aktywność słoneczną obrazują plamy słoneczne. Nadal Słońce jest dość spokojne, aczkolwiek tendencja będzie wzrostowa wraz z postępem słabego 25 cyklu. Dane: SILSO

Pogoda, niska aktywność słoneczna sprzyja występowaniu obłoków srebrzystych, liczne zdjęcia, 2 lipca 2021

Obłoki srebrzyste dostrzeżemy w czasie dobrej pogody po zachodzie Słońca, gdy będzie się znajdować kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu. Z uwagi na to, że obłoki srebrzyste znajdują się na wysokości nawet 75 - 85 km nad Ziemią, to promienie słoneczne nadal je oświetlają, mimo panującej już w zasadzie nocy.

Obłoki srebrzyste w Polsce na Podkarpaciu, 2 lipca 2021. Foto: Michał Ułamek

Obłoki srebrzyste wybuchły nad Polską, zdjęcia, 2 lipca 2021

Minionej nocy 02/03.07 obłoki srebrzyste szczególnie dobrze były widoczne na południowym wschodzie Polski.

Obłoki srebrzyste nad Małopolska, 2 lipca 2021

Obłoki srebrzyste w Europie są widoczne również na niższych szerokościach geograficznych. Minionej nocy były widoczne także z terytorium Chorwacji.

Sezon na obłoki srebrzyste nadal trwa. Wytrwali obserwatorzy w czasie przejaśnień i rozpogodzeń, zwłaszcza po zachodzie Słońca, z pewnością dostrzegą te chmury mezosferyczne NLC nad północnym horyzontem. Powodzenia!

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!