| |
Zagrożenie!
Obłoki srebrzyste w Polsce. Rozpoczął się sezon na najwyższe chmury widoczne z Ziemi

Obłoki srebrzyste w Polsce. Rozpoczął się sezon na najwyższe chmury widoczne z Ziemi

Na początku czerwca rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych, czyli chmur mezosferycznych NLC. To najwyższe chmury, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi na półkuli północnej. Z wieloletnich danych wynika, że sezon obłoków srebrzystych jest wyjątkowy w czasie występowania niskiej aktywności słonecznej. Mimo, że rozpoczął się 25 cykl słoneczny, to aktywność naszej gwiazdy jest nadal na niskim poziomie. Możemy więc oczekiwać, późnym wieczorem i wczesną nocą po zachodzie Słońca występowania obłoków srebrzystych w przypadku braku dużego zachmurzenia. Chmury mezosferyczne najczęściej są widoczne między czerwcem i sierpniem na półkuli północnej, pomiędzy 50 i 70 stopniem szerokości geograficznej. Bywają jednak przypadki, gdy obłoki srebrzyste są widoczne znacznie niżej, nawet na szerokości 34 stopni!

Rozpoczął się sezon obłoków srebrzystych nad Polską i Europą. Obłoki srebrzyste widoczne nad Podkarpaciem, czerwiec 2020. Foto: Witold Ochał. Więcej zdjęć na profilu FB

Pogoda, rozpoczął się sezon obłoków srebrzystych, chmury mezosferyczne widoczne nad Polską, czerwiec 2021

Kiedy i gdzie obserwować obłoki srebrzyste nad Polską

Na obłoki srebrzyste możemy polować przy dobrej pogodzie, gdy Słońce będzie się znajdować kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, zwłaszcza 1-4h po jego zachodzie bądź przed wschodem. Wtedy nasza gwiazda znajduje się za horyzontem, ale obłoki srebrzyste są na tyle wysoko, że promienie słoneczne zdołają je oświetlić do tego stopnia, że błyszczą mimo panującego zmierzchu. Pamiętajmy, aby tych chmur nie pomylić z wysokim zachmurzeniem pierzastym. Niedoświadczony, początkujący obserwator, może mieć problem z rozróżnieniem zachmurzenia.

Trwa sezon obłoków srebrzystych. Foto: FB Martin Jankovic

Pogoda, obłoki srebrzyste, kiedy i gdzie widoczne w Polsce, czerwiec 2021

Obłoków srebrzystych najlepiej szukać nad północnym oraz północno zachodnim i północno wschodnim horyzontem. Jak powstają obłoki srebrzyste Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która precyzyjnie wyjaśniłaby proces powstawania obłoków srebrzystych. Na ogół są wyjaśniane, jako pozostałości po spalonych meteorach, popiołach wulkanicznych bądź gazach z silników rakiet transportujących w przestrzeń kosmiczną kosmonautów i satelity. Chmury te występują w mezosferze na wysokości około 75-85 km nad powierzchnią Ziemi.

Rekord widoczności obłoków srebrzystych

Do tej pory rekord najniższej szerokości na której były widoczne obłoki srebrzyste, pochodzi z 14 czerwca 2019 roku, gdy chmury NLC zauważono w amerykańskim mieście Joshua Tree, znajdującym się na prawie tej samej szerokości geograficznej co Los Angeles, wynoszącej 34,1 st.

Najdalej widoczne obłoki srebrzyste na półkuli północnej

Pogoda, rekord obłoki srebrzyste, gdzie najdalej widoczne na Ziemi

Najwyższe chmury występujące nad Ziemią

Obłoki srebrzyste, czyli chmury mezosferyczne NLC są najwyżej występującymi chmurami, jakie możemy gołym okiem dostrzec z powierzchni Ziemi. Nie są to jednak najwyżej występujące chmury nad naszą planetą. To miano należy do chmur PMCs, pojawiających się głównie w pobliżu biegunów. W ciągu ostatnich kilku lat występowały również na niższych szerokościach geograficznych np. nad stanem Kolorado i Wirginia w USA.

Chmury PMCs, to najwyżej występujące chmury nad Ziemią. Foto: NASA / ISS

Pogoda, jakie chmury występują najwyżej nad Ziemią, obłoki srebrzyste, zdjęcia, gdzie szukać

Na przestrzeni ostatnich 30 lat zauważono, że chmury te stały się jaśniejsze i grubsze. Ich odkrycia dokonali astronauci, gdyż są widoczne tylko z kosmosu.

Obłoki srebrzyste widoczne z Polski w 2021 roku

Pojawiają się pierwsze informacje o możliwych obłokach srebrzystych. Na początku największe szanse są, zwłaszcza w województwie warmińsko mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim. O tym jak to może wyglądać w praktyce, przekonuje przykładowy film z miejscowości Kamień Pomorski.

Zachęcamy do czuwania i aktywności. Sprawny i cierpliwy obserwator na pewno w sprzyjających warunkach atmosferycznych dostrzeże obłoki srebrzyste. Prosimy o nadesłanie zdjęć. Najciekawsze opublikujemy w artykule.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!