| |
Zagrożenie!
Kropla chłodu sięgnęła Polski. Nawrót zimy przyniósł śnieg i mróz. Temperatura spadła do -9 stopni

Kropla chłodu sięgnęła Polski. Nawrót zimy przyniósł śnieg i mróz. Temperatura spadła do -9 stopni

Minionej doby w Polsce pojawił się dosłowny zimowy epizod związany z adwekcją arktycznego powietrza i zejściem wypełniającego się płytkiego cyklonu. W wielu regionach spadł śnieg i chwycił mróz. Krajobrazy zdołały się zabielić, a miejscami powstała nawet niewielka pokrywa śnieżna. Najniższe temperatury do -9 st. C. zanotowano na zachodzie kraju w Słubicach. Nawrót zimowej pogody nie potrwa jednak długo.

Krótki powiew zimy sięgnął Polski. Skutki opadów śniegu na południu Podkarpacia, 18 marca 2024. Foto: Mirosław Piela

Nawrót zimy z mrozem i śniegiem sięgną Polski w marcu 2024, temperatura spadła do -9 st. C.

Opady śniegu w marcu w Polsce nie są czymś nadzwyczajnym. Dziwi jednak fakt, że w tym sezonie akcenty zimowe są niezwykle rzadkie, dlatego warto ten fakt odnotować. Rozproszone słabe i miejscami umiarkowane przelotne opady śniegu przyniósł zanikający płytki cyklon, który poprzedniej doby powodował śnieżyce w Skandynawii. Za jego frontem spłynęła zimna masa powietrza arktycznego, a przez to zamiast deszczu zaczął padać śnieg.

Prognoza położenia wypełniającego się niżu z opadami w Polsce o godzinie 13:00, 18 marca 2024

Podmuch zimy pojawił się w Polsce, spadł śnieg i chwycił mróz 2024, do kiedy będzie zimno

W ciągu dnia zanikające opady śniegu, lokalnie deszczu i deszczu ze śniegiem pojawią się jeszcze miejscami we wschodniej połowie kraju, ale będą to opady już bardzo słabe i nie powodujące przyrostu pokrywy śnieżnej ze względu na dodatnią temperaturę w dzień. Po minionej nocy zabieliły się miejscami krajobrazy w północnych, wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju. Miejscami powstała niewielka pokrywa śnieżna do 1-4 cm, najwięcej na nizinach w rejonie Elbląga. Śnieg ten jednak szybko stopnieje.

Regiony Polski w których minionej doby spadł śnieg, notowany o godzinie 07:00, 18 marca 2024

Co ciekawe, schodzący nad Polskę wypełniający się płytki cyklon sprowadza ze sobą arktyczne powietrze w formie kropli chłodu, a to oznacza, że dosłownie nad naszym krajem na kilkadziesiąt godzin utrzyma się bańka chłodu w atmosferze. Będzie ona dookoła odcięta i po wypełnieniu wkrótce w drugiej połowie tygodnia temperatury znowu wzrosną. Wcześniej czekają nas kolejne noce z mrozem.

Kropla chłodu nad Polską. Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza napływającego na przykładzie Warszawy, 19 marca 2024

Kropla chłodu z mrozem i śniegiem w Polsce marzec 2024, do kiedy mróz

Potencjał adwekcji zimnego powietrza arktycznego odczuliśmy już minionej nocy, gdy temperatura w wielu regionach spadła do ujemnych wartości. Najzimniej było na zachodzie kraju, zwłaszcza przy gruncie w Słubicach do -9 st. C., a jeszcze kilka dni temu w tym mieście notowano w ciągu dnia aż 19,5 st. C. Ochłodzenie jest więc znaczące, ale chwilowe. Najniższą temperaturę -5,5 st. C. na standardowej wysokości 2m wśród stacji synoptycznych pierwszego rzędu zanotowano w Szczecinie.

Mróz zanotowany w Polsce minionej doby do 18 marca 2024

Najbliższa noc również w wielu regionach kraju może przynieść mróz na podobnym poziomie. Najniższe wartości wystąpią nad ranem, w rejonach najdłużej utrzymujących się większych przejaśnień i rozpogodzeń, gdyż zachmurzenie będzie kluczowe do potencjału spadków temperatury.

Czytaj również: Potężne burze na południu. Ulewy zalały drogi, budynki i pola uprawne

Kropla arktycznego chłodu nad Polską. Prognozowany mróz, 19 marca 2024

Mróz i śnieg w Polsce, kropla chłodu marzec 2024

Ochłodzenie w Polsce nie utrzyma się długo, bo po miejscami mroźnej nocy, już od 20 marca w ciągu dnia temperatury od zachodu kraju ponownie znacznie wzrosną na co najmniej kilka dni. Przymrozki wtedy zostaną zredukowane i zaczną występować tylko miejscami, a niektóre noce ponownie będą już z dodatnią temperaturą.

Sprawdź koniecznie: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozy na Wielkanoc zaskoczą

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!