| |
Zagrożenie!
Medikan rozwinął się nad Morzem Śródziemnym. Europejski "huragan" w pobliżu Sycylii przynosi ulewny deszcz i burze

Medikan rozwinął się nad Morzem Śródziemnym. Europejski "huragan" w pobliżu Sycylii przynosi ulewny deszcz i burze

Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, szczególnie między wrześniem i styczniem są narażeni na rozwinięcie cyklonu podobnego do cyklonu tropikalnego stąd doczekał się nazwy własnej Medikan (nazwa spolszczona). Aktualnie znowu w rejonie Sycylii znajduje się medikan, któremu nadano imię Apollo. Powstał z pozostałości po poprzednim cyklonie, który przyniósł gigantyczne opady i powodzie na wschodzie Sycylii, zwłaszcza w rejonie Katanii. Medikan Apollo jest aktualnie burzą subtropikalną.

Medikan w pobliżu Sycylii o godzinie 16:00, 29 października 2021. Foto: Eumetsat / Windy

Medikan, europejski huragan na Morzu Śródziemnym, pażdziernik 2021. Najnowsza prognoza pogody

Z prognoz wynika, że może generować wiatr o prędkości 100 km/h. Porywom wiatru towarzyszą również ulewne opady deszczu oraz liczne burze w głębi morza między Sycylią i Libią.

Położenie cyklonu medikan na Morzu Śródziemnym o godzinie 16:00

Groźny medikan na Morzu Śródziemnym w pobliżu Sycylii, 29 października 2021

Europejski odpowiednik huraganu ponownie przynosi ulewne opady deszczu na wschodzie Sycylii. Miejscami do jutra 30 października spadnie ponad 100 mm, a tyle już spadło w Syrakuzach.

Medikan w Europie, prognoza opadów do 30 października 2021

Medikan od normalnego niżu łatwo odróżnić na mapie synoptycznej, bo nie posiada frontów atmosferycznych. Na zdjęciu satelitarnym przypomina mniejszy europejski odpowiednik atlantyckich huraganów, czasami z bardzo wyraźnym okiem w centrum. Silne medikany dość często osiągają 1 kategorię huraganu w skali Saffira Simpsona.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!