| |
Zagrożenie!
Cyklon śródziemnomorski zatopił Katanię na Sycylii. Burze we Włoszech przyniosły ogromne sumy opadów

Cyklon śródziemnomorski zatopił Katanię na Sycylii. Burze we Włoszech przyniosły ogromne sumy opadów

Ogromna ulewa na Sycylii we Włoszech pojawiła się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Deszcze przyniósł cyklon śródziemnomorski. Ulewnie padało szczególnie we wtorek 26 października 2021 w rejonie miasta Katania, które zostało dosłownie zatopione. Zginęły co najmniej 2 osoby na Sycylii. Ulice miasta zmieniły się w rwące rzeki. Woda przemieszczała się na wysokości 1m. Czerwony alert pogodowy obowiązuje na Sycylii i częściowo w Kalabrii.

Cyklon śródziemnomorski zatopił Katanię na Sycylii we Włoszech. Ogromne sumy opadów, 26 października 2021

Suma opadów na Sycylii przekroczyła 600 mm

Dane meteorologiczne wskazują na sumy opadów dochodzące do 120-603 mm w ciągu ostatnich 72h.

Ogromna ulewa we Włoszech na Sycylii. Zalania Katania, suma opadów ogromna, październik 2021

Z kolei w ciągu ostatnich 48 godzin na wschodzie Sycylii spadło miejscami 108-348 mm wody.

Powódź na Sycylii, zalana Katania. Zanotowane sumy opadów we Włoszech, październik 2021

Ulewę i burze przyniósł cyklon śródziemnomorski nazywany Medikan

O tej porze roku w basenie Morza Śródziemnego pojawiają się warunki do rozwoju cyklonu, który czasami przypomina europejski odpowiednik huraganu. Taki układ cyklonu nosi miano Medikan. Na ogół pojawiają się między wrześniem i styczniem. Jeden z poprzednich przykładów takiego cyklonu śródziemnomorskiego pochodzi z listopada 2019 roku

Położenie centrum medikanu (cyklonu śródziemnomorskiego) i strefy zachmurzenia z nim związanego kręcącego się odwrotnie do wskazówek zegara w kierunku Sycylii w tym Katanii. Foto: NASA, 26 października 2021

Cyklon śródziemnomorski Medikan przyniósł gigantyczną ulewę we Włoszech, zalana Katania. Zdjęcia i nagrania, październik 2021

Rozwój tropikalnych lub podzwrotnikowych cyklonów na Morzu Śródziemnym jest możliwy tylko w wyjątkowych nietypowych okolicznościach. Musi wystąpić niskie ścinanie wiatru i niestabilność atmosferyczna wywołana wtargnięciem zimnego powietrza. Następnym czynnikiem jest wysoka temperatura wód powierzchniowych. W takiej sytuacji nad morzem dochodzi do intensywnego procesu cyklogenezy.

Co najmniej 2 ofiary opadów na Sycylii. Zalane drogi i budynki

Sytuacja na wschodzie Sycylii, zwłaszcza w rejonie miasta Katania była dziś krytyczna po ulewach trwających z krótkimi przerwami od 3 dni. Drogi zamieniły się w rzeki, a wysokość wody miejscami przekraczała 1 m wysokości. 

Skutki ulewy w Katanii na Sycylii, 26 października 2021

Woda zalała przejścia podziemne, piwnice i dolne piętra niektórych domów. Zabytkowy rynek w Katanii również został zalany. Zalana została również obwodnica miasta. Całkowicie zalany został również szpital Garibaldiego.

Na ulicach Katanii pojawiły się amfibie ratownicze straży pożarnej. Strażacy mają pełne ręce roboty, bo dzwoni mnóstwo osób z prośbą o pomoc.

Najnowsze wiadomości mówią o co najmniej 4 ofiarach. Młoda kobieta zginęła, gdy opuściła samochód i została porwana przez prąd rzeki. W podobnych okolicznościach przy niedzielnym załamaniu pogody utonęło małżeństwo. W tej samej okolicy znaleziono również 53 letniego mężczyznę utopionego pod własnym samochodem. Nadal występują utrudnienia w ruchu samolotów na międzynarodowym lotnisku Fonatnarossa. To kolejna bomba wodna, jaki w ostatnim czasie została zanotowana na Ziemi. Wcześniej uderzyła rekordowa bomba niżowa na zachodzie Kanady i USA. 

DobraPogoda24.pl, 3BMeteo, SIAS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!