| |
Zagrożenie!
W weekend 2-3 lutego duże ocieplenie. Na termometrach kilkanaście stopni?

W weekend 2-3 lutego duże ocieplenie. Na termometrach kilkanaście stopni?

W prognozie długoterminowej wspominaliśmy, że około 2-4 lutego (+/- 1 dzień), czeka nas znaczne ocieplenie. Jego stopień jest zależny od trajektorii ośrodka niżowego, dlatego prognoza temperatury może się jeszcze zmienić. Najnowsze wyliczenia numeryczne podtrzymują ocieplenie, które jest pewne, bowiem wszystkie wiązki ensembles są ze sobą zgodne. Pytaniem otwartym pozostaje wartość spodziewanych maksymalnych temperatur?

Trwający tydzień na ogół przynosi zapowiadaną odwilż, mimo, że przejściowo dziś 30.01 i jutro 31.01 na wschodzie miejscami popada śnieg. Nic jednak nie zatrzyma szybkiej adwekcji ciepłego powietrza w nadchodzący weekend. W tym czasie Polska znajdzie się w zasięgu niżu przemieszczającego się z południa na północ i północny-wschód przez Niemcy w kierunku Skandynawii. Po jego zewnętrznej prawej stronie zostanie zaciągnięta ciepła masa powietrza, która będzie wspomagana przy wzroście temperatury przez spodziewany efekt fenowy w górach.

Spodziewana adwekcja ciepłej masy powietrza między 30 stycznia, a 4 lutego br.

Prognoza ocieplenie

Już w piątek 01.02 spodziewamy się od 0, do około 6 st. C. (najwyższa miejscami w woj. południowych), ale apogeum tego ocieplenia przypadnie na pierwszy weekend 2-3 lutego. Aktualne prognozy wskazują, że w sobotę 02.02 temperatura w południowej połowie kraju osiągnie około 8-11 st. C., a lokalnie na południu w rejonie oddziaływania wiatru fenowego nawet 12-13 st. C.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę 2 lutego

Prognoza mapa temperatura maksymalna

Prognozowana anomalia temperatury w sobotę 2 lutego br.

Prognozowana anomalia temperatury sobota 2 lutego

Ciepło zapowiada się również niedziela 03.02. Jeżeli sprawdzą się obecne prognozy, to w tym dniu we wschodniej, południowej i centralnej części kraju termometry wskażą nawet 8-14 st. C!

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę 3 lutego br.

Mapa prognoza temperatury maksymalnej niedziela

Prognozowana anomalia temperatury w niedzielę 3 lutego br.

Prognoza anomalia temperatury 3 lutego

Czeka nas zatem znaczny wzrost temperatury w dość krótkim czasie. Temperatura przejściowo o około 9-13 st. C., będzie miejscami powyżej normy wieloletniej. Występująca w niektórych regionach pokrywa śnieżna zacznie szybko topnieć, co będzie widoczne we wzroście poziomu wody w rzekach, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!