Gigantyczna fala upałów rozciągnie się na ponad 10 tysięcy kilometrów. Temperatura sięga blisko 50 stopni. Padają lokalne rekordy
W maju informowaliśmy o nietypowych upałach, jakie pojawiły się w rejonie koła podbiegunowego w Rosji, a także w Finlandii. Upał dotarł również do Moskwy, gdzie pobitowe majowe dzienne rekordy temperatury. Największe wrażenie zrobił jednak upał zanotowany na rosyjskiej stacji Naryan-Mar położonej na północ od koła podbiegunowego. 20 maja 2021 zanotowano tutaj aż 31,9 st. C. Poprzedni majowy rekord wynosił zaledwie 27,8 st. C! Absolutny rekord dla tej rosyjskiej stacji położonej w Arktyce wynosi 33,9 st. C. i pochodzi z lipca 1990 roku. Z kolei w minionym tygodniu fala upałów zagościła Bliskim Wschodzie, konkretnie na Półwyspie Arabskim, w tym w Arabii Saudyjskiej, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Iranie, Iraku i Kuwejcie. Temperatura w tych krajach zbliżyła się do 50 st. C., osiągając na ogół 44-49 st. C. Prognoza pogody na kolejne dni wskazuje, ze fala ekstremalnych upałów rozprzestrzeni się na odległość nawet 10 tysięcy kilometrów. Prognoza oparta o amerykański model GFS przewiduje, że od zachodniej Afryki po Pakistan, Indie i kraje nad Kaukazem, temperatura miejscami w ciągu najbliższych 10 dni może sięgnąć nawet 40-50 st. C!
Gigantyczny upał rozleje się na tysiące kilometrów. Prognozowana maksymalna temperatura, jaka zostanie zanotowana, między 24 maja i 3 czerwca 2021
Nawet na tym obszarze takie temperatury o tej porze roku nie są zjawiskiem normalnym, bo po prostu pojawią się wcześniej niż zwykle. Przykładowo, anomalia temperatury na Półwyspie Arabskim może miejscami o ponad 12 st. C. przekraczać normę wieloletnią dla tego okresu roku.
Prognozowana anomalia temperatury na Bliskim Wschodzie, 30 maja 2021
Potężny upał na Półwyspie Arabskim
Szczególnie upalny na Bliskim Wschodzie był miniony weekend. W niedzielę 23.05 na stacji Sudanthile w Katarze zanotowano 47 st. C. Jest to niezwykle wysoka wartość temperatury w maju w tym kraju, bo krajowy rekord maja ustanowiony na lotnisku Doha w 1986 i 2014 wynosi 47,7 st. C. Bardzo upalnie było również w mieście Saih Al Salem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w niedzielę 23.05 odnotowano 49,1 st. C., a w sobotę 22.05 na stacji Swiehan aż 49,6 st. C!!
Majowy upał na Półwyspie Arabskim, zanotowana temperatura maksymalna 23 maja 2021
Upał na Półwyspie Arabskim nie odpuści w ostatnim tygodniu maja. Bardzo wysokie temperatury, będą się rozprzestrzeniać w kierunku Pakistanu i Indii.
Prognozowana temperatura na Półwyspie Arabskim, 25 maja 2021
Prognozowana temperatura na Półwyspie Arabskim, 29 maja 2021
Prognozowana temperatura na Półwyspie Arabskim, 30 maja 2021
Prognozowana temperatura na Półwyspie Arabskim, 31 maja 2021
Rekordowy majowy upał na Kaukazie
Wyjątkowy upał schodzący z Rosji nie ominął Kaukazu. Rekordową temperaturę zanotowano w Gruzji. Na stacji Ambrolauri znajdującej się na wysokości 550 m n.p.m. zanotowano aż 36,6 st. C. Niewiarygodny upał 35,7 st. C. zanotowano także na wysokości 1000 m n.p.m. na stacji Achalciche. Nowy rekord temperatury dla maja ustanowiono w Erewaniu, stolicy Armenii, znajdującej się na wysokości 850 m n.p.m. W miniony weekend zanotowano tutaj 36,1 st. C. Poprzedni majowy rekord wynoszący 34,8 st. C. pochodził z 29 maja 2020 roku. To jeszcze nie wszystko, bo w Rosji padł również krajowy rekord najwyższej temperatury notowanej w maju. Na stacji Khasavyurt zanotowano wczoraj 23.05 aż 39,7 st. C.
Rekordowe majowe upały zbliżające się do 42 st. C., notowano również na południowym wschodzie Turcji.
Upał osiągający 40-50 st. C. rozleje się na dystansie ponad 10 tysięcy kilometrów!
Najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych wskazują, ze fala gigantycznego upału znad Półwyspu Arabskiego w kolejnych dniach będzie się stopniowo rozlewać w kierunku Pakistanu, sięgając również Indii. Bardzo upalnie będzie również w całej północnej Afryce. Generalnie, na obszarze od Mauretanii i Sahary Zachodniej w zachodniej Afryce, przez Półwysep Arabski po Pakistan, Indie i lokalnie Birmę, czyli na dystansie ponad 10 tysięcy kilometrów, temperatura w ciągu najbliższych 10 dni powinna sięgnąć miejscami nawet 40-50 st. C. To właśnie w tej części świata, będzie się znajdować obecnie główna "bomba ciepła".
Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 24 maja - 3 czerwca 2021
Tymczasem upał w Europie, zgodnie z wcześniejszą prognozą pogody, będzie na razie możliwy tylko na południu kontynentu. W przypadku zmian, poinformuje ze stosownym wyprzedzeniem.
DobraPogoda24.pl, Ogimet
Bardzo dobry artykuł, bo głosów negujących zachodzące zmiany klimatyczne jest teraz w Polsce znowu dużo, bo nagle jest chwilowo chłodniej.