| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Temperatury spadną poniżej -10 stopni. Mróz i śnieg w prognozach

Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Temperatury spadną poniżej -10 stopni. Mróz i śnieg w prognozach

Mimo, że obecnie nic na to nie wskazuje, to mróz i śnieg jeszcze nie raz zdoła do Polski wrócić w trakcie marca. Potwierdzają to najnowsze prognozy wskazujące na czekające nas ochłodzenie już za około tydzień. Przebudowana pola barycznego w Europie spowoduje zmianę kierunku adwekcji powietrza. Zrobi się chłodniej i pojawią się zimowe akcenty. Temperatura miejscami spadnie poniżej -10/-4 st. C. Sprawdźmy, czy będzie nawrót zimy?

Ochłodzenie przerwie fale ciepła w Polsce. Prognozy sygnalizują możliwe nawroty opadów śniegu w trakcie marca 2024

Mróz i śnieg w prognozach, ochłodzenie z zimowymi akcentami wróci do Polski w marcu 2024

Najnowsze prognozy potwierdzają trwanie wiosennego ocieplenia w Polsce, co najmniej do 4-5 marca. Później rozbudowujący się antycyklon nad Skandynawią, współdziałając z mniejszymi cyklonami nad wschodnią Europą skierują chłodniejsze masy powietrza w głąb środkowej Europy, w tym do Polski. Noce i poranki między 6-10 marca zaczną coraz częściej w naszym kraju przynosić miejscami mróz. Temperatury w ciągu dnia mają jednak pozostać dodatnie. Obecne wyliczenia numeryczne wskazują, że temperatury przy uwzględnieniu także wartości przy gruncie, miejscami w rejonach rozpogodzeń spadną poniżej -10/-4 st. C.

Ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowany zasięg mrozu w pobliżu 9-10 marca 2024

Śnieg i mróz przerwie ocieplenie w Polsce, akcenty zimowe pojawią się w marcu 2024

Trend ochłodzenia wydaje się pewny, ale jego skala jest jeszcze pod znakiem zapytania. Modele pogodowe w zależności od wersji wahają się pod względem wyliczeń temperatur minimalnych, gdyż będą one zależne od kilku czynników, w tym trudnych do przewidzenia z wyprzedzeniem nocnych rozpogodzeń, gdyż w ich rejonie spadki temperatur będą największe. Nie mniej, obecnie podany zakres temperatur minimalnych wydaje się bardzo realny.

Sprawdź również: Nadciągnie mróz i przejdzie śnieżyca. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zima jeszcze się przypomni

Porównanie prognozy mrozu do modelu ECMWF w rejonie Polski około 9 marca 2024

Mróz i śnieg w prognozach, incydenty zimowe przerwą wczesną wiosnę w marcu 2024

Obecne nastanie wiosny, tak jak przypuszczamy nie jest jeszcze stałe, bo jest po prostu za wczesne i statystycznie niemożliwe do utrzymania do maja. Wiele na to wskazuje, że zimowe akcenty w postaci ujemnych temperatur, czy przelotnych opadów śniegu jeszcze nie raz zdołają się pojawić w kolejnych tygodniach, co jest obecnie sygnalizowane w prognozach. Nie zmienia to jednak faktu, że nawrotu prawdziwej zimy na nizinach obecnie nadal nie widać, bo nawet jak śnieg spadnie, to i tak stopnieje z powodu utrzymywania się dodatnich temperatur w dzień.

Akcenty zimowe z opadami śniegu sygnalizowane w trakcie marca 2024 w prognozach

Śnieg i mróz w prognozach, ochłodzenie wróci do Polski w marcu 2024

Wygląda więc na to, że w trakcie marca wrócą okresy z ujemnymi temperaturami szczególnie w nocy i o porankach. Sytuacja ta niepokoi, bo niska temperatura będzie zagrożeniem dla roślin i drzew. Niektóre z nich zaczęły już wypuszczać pąki, a wkrótce mogą zakwitnąć. Drzewa nieodporne na przymrozki mogą ucierpieć, a tym samym możliwe będą szkody.

Czytaj także: Przejdzie śnieżyca i chwyci silny mróz. Nawrót zimy przyniesie 30 cm śniegu. Ochłodzenie będzie nagłe

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!