| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Gorące i upalne dni, silne burze. Temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Gorące i upalne dni, silne burze. Temperatura powyżej normy

Zapowiadaliśmy, że pierwszy miesiąc meteorologicznego lata w Polsce, czyli czerwiec, będzie raczej z temperaturą powyżej normy oraz z sumą opadów poniżej. Do tej pory trend pogodowy sprawdza się bardzo dobrze, zważywszy na fakt, że przed nami pierwsza fala upałów, która zdecydowanie podniesie średnią temperaturę i ostateczną anomalię. Przed nami jednak lipiec, pierwszy z dwóch miesięcy wakacji, gdy tłumnie wybieramy się na urlop w szczycie sezonu turystycznego. Czy warunki atmosferyczne, będą sprzyjać wypoczynkowymi na świeżym powietrzu, a może pogoda, będzie niestabilna, kapryśna z częstymi opadami deszczu? Odpowiedź przynosi pogoda długoterminowa na lipiec 2021 dla Polski opracowana na podstawie amerykańskiej i europejskiej prognozy sezonowej. Wszystko na to wskazuje, że lipiec będzie miesiącem dość ciepłym, a więc będzie kontynuował trend ocieplenia zapoczątkowany w trwającym czerwcu po chłodnej wiośnie meteorologicznej. Temperatura ma być powyżej normy. Po uśrednieniu danych, prawdopodobnie zapisze się z anomalią około 0,25 - 1,5 st. C. powyżej normy wieloletniej. Suma opadów, głównie pochodzenia burzowego, ma być w pobliżu normy lub miejscami poniżej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza temperatury i opadów w Polsce i Europie

Z uwagi na możliwy trwalszy układ wyżowy nad północną Europą, to może być wyjątkowo dobry miesiąc dla wypoczywających nad morzem, bo zapowiada się sporo dni ze stabilną pogodą. Temperatura nad morzem, będzie sprzyjać wypoczynkowi, bo dość często powinna przekraczać 20 stopni. W słońcu na plaży zrobi się naprawdę przyjemnie. Oczywiście mogą się zdarzyć również okresy chłodniejsze w czasie przejścia frontów atmosferycznych, ale takich dni ma być stosunkowo niewiele. Możliwe będą również okresy gorące oraz krótkie upały. 

Średnia temperatura w lipcu w Polsce. Dane: IMGW

Pogoda, jaka będzie pogoda w lipcu 2021 w Polsce, amerykańska prognoza sezonowa

Odniesieniem do prognozy anomalii temperatury jest średnia wieloletnia. To właśnie od tej średniej, temperatura w skali kraju powinna być wyższa o około 1 st. C. 

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, jakie będą wakacje, prognoza temperatury i opadów w Polsce

Wstępnie prognozowane średnie ciśnienie w lipcu, wskazuje na możliwe utrzymywanie się układu wyżowego z rozciągającym się polem wyżowym na północy Europy, od Wysp Brytyjskich przez Skandynawię po północno zachodnią Rosję. Przez znaczną część lipca, wyż ten ma wpływać na warunki pogodowe w Polsce. Z tego powodu lipiec zapowiada się nieźle, szczególnie nad morzem, bo powinno być sporo słonecznych i dość ciepłych dni. Opadów, burz, okresów chłodniejszych powinno być mniej niż zwykle. Temperatura wody w Bałtyku powinna zdążyć się odpowiednio nagrzać, zwłaszcza, że w pierwszej połowie czerwca zaczęła bardzo szybko rosnąć. Oby tylko nie było w tym sezonie ponownie problemów z zakwitem sinic. Jeśli mielibyśmy na tę chwilę decydować - góry - czy morze na urlop w lipcu - to polecamy obecnie bardziej morze. Pogoda w tej części kraju ma być zdecydowanie bardziej stabilna. W górach również możemy liczyć na ciepłe, chwilami gorące dni, ale trzeba się liczyć ze zdecydowanie częstszym ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych burz, zwłaszcza po południu.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowane anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza ciśnienia, temperatury i opadów w Polsce i Europie

Na pozostałym obszarze Polski, pogoda w lipcu może być bardziej urozmaicona, bo czekają nas nie tylko słoneczne dni, ale czasami również burzowe, gdy napłynie nieco bardziej wilgotne i niestabilne powietrze. Mogą się w nim tworzyć burze, lokalnie z ulewami i gradem. Ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze, a co za tym idzie wolne przemieszczanie się komórek burzowych, może się zdarzyć, że w jednym miejscu po przejściu burzy będą podtopienia, a kilka km dalej nie popada w ogóle lub pojawi się słaby deszcz. W ciągu miesiąca, w zależności od poszczególnych regionów Polski, spodziewamy się najczęściej temperatury maksymalnej oscylującej na poziomie 21-29 stopni C., okresami z możliwymi upałami, czyli temperaturą powyżej 30 stopni C.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Amerykańska prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, jaka będzie pogoda w czasie wakacji

Również amerykańska prognoza sezonowa, przewiduje w lipcu sumę opadów poniżej lub w pobliżu normy wieloletniej. Nie będzie to więc miesiąc mokry, aczkolwiek lokalnie nie wykluczamy, że lokalnie norma zostanie przekroczona, jeśli zdarzy się wolno przemieszczająca, czy niemal stacjonarna burza.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, amerykańska prognoza sezonowa dla Polski

Aktualna prognoza sezonowa na lipiec 2021, pokrywa się z trendem wcześniejszej naszej prognozy. Dane prognostyczne mogą jednak ulec zmianie, gdyż prognozy długoterminowe obarczone są sporym ryzykiem niepewności. Prognozy będziemy weryfikować w kolejnych odsłonach wydanych bliżej początku lipca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!