| |
Zagrożenie!
Część plaż nad Bałtykiem zamknięto. Zakwit sinic widać z kosmosu

Część plaż nad Bałtykiem zamknięto. Zakwit sinic widać z kosmosu

Na początku czerwca do Bałtyku wpadła fala wezbraniowa po ulewnych opadach deszczu, jakie wystąpiły na początku 3 dekady maja na południu i południowym-wschodzie kraju. Już wtedy kwestią czasu było pojawienie się sinic w Bałtyku, zwłaszcza w Zatoce Gdańskiej, gdzie trafiło sporo nieorganicznych związków.

W wyniku wzrostu temperatury wody, a także nasłonecznienia, doszło do dużego wzrostu biomasy fitoplanktonu, czyli zakwitu wody. Z tego powodu wczoraj 15.07 Sanepid podjął decyzje o zamknięciu gdańskich plaż w Stogach i Sobieszewie, a także gdyńskich w Redłowie, Orłowie i Śródmieściu.

Zakwit wody to zmiana jej zabarwienia z powodu masowego namnażania się glonów. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z sinicami oraz niewchodzenie do wody o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Woda ta nie może być używana do pojenia zwierząt domowych ani podlewania warzyw. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą podrażniać skórę lub powodować m.in. swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę i gorączkę.

Zakwit sinic doskonale widać na danych satelitarnych. Na wczorajszym 15.07 zdjęciu ujrzymy wirujący niebiesko-zielony zakwit fitoplanktonu. Wiry te prawdopodobnie zaciągają składniki odżywcze z głębin.

Dane satelitarne Sentinel2 - ESA. 15 lipca 2019 roku

Zakwit sinic w Bałtyku lipiec 2019

Z danych fińskiego Instytutu Ochrony Środowiska (SYKE) wynika, że w ostatnich latach dominują głównie cyjanobakterie. Rozprzestrzenianie się zakwitów alg w Morzu Bałtyckim doprowadziło do regularnego pojawiania się "martwych stref". Fitoplankton i cyjanobakterie zużywają obfite substancje odżywcze w dużej mierze pochodzące ze spływania do Bałtyku nawozów sztucznych używanych w rolnictwie. Rozmnażają się w tak ogromnej liczbie, że ich wzrost i rozkład zmniejsza zawartość tlenu w wodzie. Według naukowców z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, martwa strefa w zeszłym 2018 roku szacowana była na ponad 70 tys. kilometrów kwadratowych!

Zakwit wody - sinic w rejonie gdańskich plaż. 15 lipca 2019 roku

Zakwit sinic Gdańsk lipiec 2019

Ponadto zespół badawczy z Finlandii i Niemiec poinformował, że zwartość tlenu w ostatnich latach w Morzu Bałtyckim znajduje się na najniższym poziomie od 1500 lat! Częste i masowe pojawianie się sinic w połączeniu z ociepleniem mórz w związku ze zmianą klimatu utrudnia życie rybom i innym organizmom morskim w Bałtyku.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!