| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zapomnijmy o zimie z mrozem i śniegiem. Eksplozja ciepła sięgnie Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zapomnijmy o zimie z mrozem i śniegiem. Eksplozja ciepła sięgnie Polski

Rozpoczyna się druga dekada marca, która nie powinna rozczarować miłośników bardziej wiosennej niż zimowej aury. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje wyraźny trend przewagi umiarkowanych i okresami dość wysokich temperatur coraz częściej charakterystycznych dla wiosny. Powszechny mróz w nocy ustąpi, a ewentualne niewielkie przymrozki wystąpią tylko lokalnie. Pojawi się za to więcej opadów, ponadto w trakcie marca wrócą miejscami burze, lokalnie z gradem. Nawrotu zimy nie będzie.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 25 marca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 25 marca 2024, nawrotu zimy nie będzie, eksplozja ciepła

W kończącym się tygodniu wystąpił w wielu regionach mróz w nocy i o poranku. Miejscami przy gruncie temperatura spadała do -11/-10 st. C., ale w ciągu dnia nie brakowało za to chwil ze słońcem z powodu panowania antycyklonu. Opadów było niewiele, a miejscami niemal przez cały tydzień nie padało. Na synoptycznej mapie Europy widzimy jednak zachodzące zmiany w polu barycznym. W nowym tygodniu pojawi się więcej opadów, często o charakterze przelotnym, tylko miejscami i przejściowo wielkoskalowym, ale za to będzie cieplej, zarówno w nocy, jak również w dzień. Najwyższe temperatury są przewidywane, głównie na zachodzie i południu kraju, a najniższe na północy i północnym wschodzie. Niewielkie przymrozki będą rzadkie i lokalne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 16 marca 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 16 marca 2024

Do połowy marca anomalia temperatury będzie nadal bardzo wysoka i nic nie wskazuje, aby ten miesiąc ostatecznie zapisał się jako chłodny. Wręcz przeciwnie, do 20 marca obecnie średnia temperatura w skali całego kraju ma być o około 4,3 st. C. powyżej normy, czyli nadal będziemy mieć do czynienia z ekstremalnie ciepłym okresem w pogodzie, po rekordowo ciepłym lutym. Niewielkie ochłodzenie, zwłaszcza we wschodniej i północnej Polsce będzie odczuwalne między 13-14 marca, a później znowu w całym kraju zrobi się wyraźnie cieplej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 17 marca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 17 marca 2024

Nowy tydzień przyniesie opady, głównie miejscami między 11-13 marca, kolejna istotna fala opadów jest prognozowana między około 16-17 marca. Wówczas niewykluczone będą również lokalne burze, punktowo z gradem. Pierwsza strefa opadów będzie związana z orbitalnym cyklonem wtórnym powstałym na zafalowaniu frontowym, niosącym obecnie śnieżyce w rejonie Alp.

Sprawdź również: Przejdzie potężna śnieżyca. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Będą zamknięte drogi

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 24 marca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 24 marca 2024

Omawiany trend pogodowy doskonale potwierdzają wiązki prognoz długoterminowych z temperaturami i opadami sięgające trzeciej dekady marca. Widać wyraźnie, że nawrotu zimy z całodobowym mrozem i śniegiem w Polsce nie będzie. Mróz w nocy ponownie stanie się rzadki, a średnia dobowa temperatura będzie sprzyjać wegetacji. Przyroda nadal będzie się budzić do życia, nie licząc szkód, jakie narobiły miejscami niedawne przymrozki. Silny mróz w Europie obecnie ograniczy się do dzielnic północno wschodnich kontynentu, ale i tam za kilka dni również ponownie osłabnie.

Czytaj również: Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -33 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!