| |
Zagrożenie!
Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -33 stopni. Zima jeszcze zaskoczy

Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -33 stopni. Zima jeszcze zaskoczy

Okres powszechnego słabego mrozu w nocy i o poranku w Polsce niebawem ustąpi, ale nie oznacza to, że warunki pogodowe w całej Europie są już łagodne. Wręcz przeciwnie, po dłuższej przerwie ponownie chwyci siarczysty mróz z temperaturami spadającymi w marcu do -33 st. C. na wschodzie i północnym wschodzie kontynentu. W innych regionach przejdą późne ogromne śnieżyce. Zima jeszcze nie raz zaskoczy.

Nadciąga potężny mróz do Europy. Prognozowane temperatury w Rosji, 10 marca 2024

Nadciągnie siarczysty mróz do Europy, temperatura w Rosji spadnie do -33 st. C. marzec 2024

W ostatnich tygodniach całodobowy mróz ustąpił na znacznym obszarze Europy, nawet na północy i wschodzie między Skandynawią i Rosją stał się słabszy miejscami do -25/-20 st. C. W najbliższych dniach za sprawą adwekcji chłodnego powietrza z Arktyki zaciąganego przez niewielkie cyklony, a także dzięki pojawieniu się obszaru z oddziaływaniem pogodnego wyżu, temperatury ponownie miejscami spadną poniżej -30 st. C., lokalnie do około -33 st. C.

Potężny mróz notowany w Europie, 9 marca 2024. Dane: Ogimet

Nadciąga potężny mróz do Rosji w Europie marzec 2024

Oczywiście mówimy o temperaturach prognozowanych na wysokości 2m, przy gruncie mróz może być większy. Minionej nocy mróz ponownie zaczął się nasilać i miejscami sięgnął już -28,2 st. C. w miejscowości Nizhnyaya Pesha. Jest położone w Nienieckim Okręgu Autonomicznym w europejskiej części Rosji. Niewiele mniej -26,6 st. C. było w miejscowości Sura, położonej w Obwodzie Archangielskim. To dopiero początek, bo mróz nasili się na początku nowego tygodnia. Najbliższej nocy i kolejnej miejscami temperatura spadnie do około -33/-30 st. C.

Prognozowany potężny mróz w Rosji, 11 marca 2024

Nadciągnie potężny mróz do Europy, zmrozi Rosję marzec 2024

Siarczysty mróz do 12 marca prognozujemy w obwodach i republikach położonych w Rosji na wschód i północny wschód od Moskwy. Wbrew pozorom, tak silny mróz o tej porze roku w tej części Europy nie jest już zjawiskiem powszechnym na co wskazuje anomalia średniej temperatury z wielu lat. W regionach północno wschodnich kontynentu, przewidywany mróz przyniesie średnią temperaturę dobową o co najmniej 12/10 st. C. niższą od normy klimatycznej.

Sprawdź także: Przejdzie potężna śnieżyca. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Będą zamknięte drogi

Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres do 12 marca 2024

Siarczysty mróz w marcu 2024 wkroczy do Europy anomalia temperatury

W najbliższych dniach nadal temperatury będą niższe niż zwykle we wschodniej, północno wschodniej i północnej Europie między Skandynawią i Rosją, a także na południowym zachodzie na Półwyspie Iberyjskim. Po 12 marca siarczysty mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy zelżeje i zacznie się cofać w kierunku Azji.

Czytaj także: Strzał ciepła nadciągnie do Polski. Temperatury sięgną 16 stopni. Mróz jeszcze wróci

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury mrozu Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!