
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prawdziwej zimy już nie będzie? Fala przedwiośnia w prognozach
Rozpoczęła się druga połowa meteorologicznej zimy i pytacie, czy w końcu będzie trwały siarczysty mróz ze śnieżycami, a może uderzy szybki podmuch wiosny? Pogoda długoterminowa na 16 dni nie pozostawia złudzeń. Miłośnicy prawdziwej zimy liczący na białe krajobrazy poza górami będą mocno rozczarowani, zwłaszcza, że rozpoczęły się ferie. W nadchodzących tygodniach poczujemy wyraźne termiczne przedwiośnie.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 3 lutego 2025
Pokrywa śnieżna, która podczas krótkiego epizodu zimowego w minionych dniach zdołała się miejscami utworzyć na nizinach w Polsce, w najbliższych dniach zupełnie stopnieje bo jeszcze miejscami utrzymuje się na południu i południowym wschodzie kraju, ale z każdym dniem niknie w oczach. Nadchodzące dni w zależności od wielkości zachmurzenia będą nadal przynosić wyraźne dodatnie temperatury, z najwyższymi wartościami miejscami na południu i zachodzie kraju. Noce w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń co prawda miejscami również przyniosą co pewien okres mróz, ale spadki temperatur będą niewielkie. Średnia dobowa temperatura będzie przeważnie charakterystyczna dla przedwiośnia, co oznacza, że wahania się w przedziale 1-5 st. C.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 25 stycznia 2025
Temperatury w ujęciu całego nadchodzącego tygodnia będą więc nadal w Polsce wyraźnie powyżej normy i nic już nie zmieni faktu, że ostatecznie styczeń zapisze się w naszym kraju jako miesiąc ciepły. Najnowsze prognozy wskazują, że średnia temperatura może być nawet o ponad 2 st. C. powyżej normy. W zasadzie do końca stycznia, a nawet początku lutego nie ma szans na powrót prawdziwej zimy do Polski ze stałą pokrywą śnieżną i całodobowym mrozem, gdyż odczujemy skutki uaktywnienia Atlantyku na którym będą się tworzyć liczne cyklony zaciągające łagodne masy powietrza w głąb Europy, w tym do centrum w nasz region. W tym okresie będziemy na zmianę w obszarze pomiędzy wpływem wyżu, a wkraczającymi strefami frontowymi z podchodzącymi niżami niosącymi przelotne opady, najbliższe w całym kraju około 24 stycznia.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana wyraźna dodatnia anomalia temperatury w Polsce i Europie, 25 stycznia 2025
Nowy tydzień nie przyniesie wiele opadów bo początkowo nadal będziemy pod wpływem wyżu, choć nie wszędzie pogodnego. Miejscami słabo i przelotnie popada śnieg i deszcz lub mżawka, głównie między 21-22 stycznia na południu i południowym wschodzie kraju, ponadto kolejne przelotne opady, w tym początkowo mieszane deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem przy przejściu frontu wystąpią między 23-25 stycznia. Pod koniec tygodnia w kolejny weekend, zwłaszcza w okolicach soboty czeka nas także większy wzrost temperatury, która może miejscami osiągnąć około 10-14 st. C.
Sprawdź: Potężne wichury uderzą z zachodu. Wiatr przekroczy 160 km/h. Będzie ogromny prąd strumieniowy
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 stycznia 2025
Przed nami więc zupełny odwrót nie tylko od zimy, ale zupełnie od szans na jej nastanie. Temperatury będą już charakterystyczne dla przedwiośnia, mimo, że miejscami noce mogą jeszcze przynosić okresami ujemne wartości. Uaktywnienie aktywnej cyrkulacji nad Atlantykiem będzie kierować do naszego kraju łagodne masy powietrza, ale wzrośnie miejscami ryzyko potężnej wichury nad Europą, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich i to już około 24 stycznia. Niewykluczone, że również mocniej powieje miejscami w naszym kraju, zwłaszcza na zachodzie i północy oraz w górach (+/- 1 dzień), ale wszystko ostatecznie będzie zależeć od trajektorii niżu. Po nim powstaną kolejne, a tym samym nie ma szans na zimę na nizinach do początku lutego. Bardzo mroźna zima ograniczy się w tym okresie tylko przejściowo do północnej i północno wschodniej Europy.
Zobacz: Nastanie tęgi mróz. Temperatura spadnie do -38 stopni. Będzie fala siarczystej zimy na północy
Źródło: DobraPogoda24.pl