
Nastanie tęgi mróz. Temperatura spadnie do -38 stopni. Będzie fala siarczystej zimy na północy
Mimo, że noce w Polsce w czasie panowania wyżu w najbliższych dniach nadal będą miejscami przynosić mróz, to daleko nam będzie do bardzo zimnego wydania stycznia. Takie warunki pogodowe wrócą jednak do innych regionów Europy bo nadciągnie fala tęgiego mrozu z temperaturą nawet -38 st. C. Siarczysta zima sięgnie ze wschodu na północ i obejmie spory obszar.
Prognozowany tęgi mróz w Europie, 20 stycznia 2025
Jesteśmy dokładnie w środku zimy, dlatego nietypowo wyglądają aktualne temperatury na kontynencie. Mróz jest słabszy niż zwykle. Minionej doby najniższą temperaturę -21,8 st. C. zanotowano w Norwegii na wyspie Kvitoya, ponadto -20,3 st. C. było na wyspie Kongsoya. To aktualnie najniższe temperatury w Europie. Z powodu zmian w polu barycznym, w najbliższych dniach wróci jednak silny mróz do północnych i północno wschodnich regionów kontynentu po przejściu cyklonów zaciągających zimne powietrze i nastaniu pogodniejszego wyżu.
Prognozowany siarczysty mróz w Europie, 21 stycznia 2025
Już między 20-22 stycznia spodziewamy się ponownego nasilenia mrozu miejscami między Skandynawią i częściowo Rosją, zwłaszcza na północy i północnym zachodzie tego kraju w Europie. Napłynie tam i osiądzie zimne powietrze arktyczne o cechach kontynentalnych, które w czasie panowania wyżu przy rozpogodzeniach miejscami przyniesie mróz do około -38/-30 st. C. Przy gruncie lokalnie spadki temperatur będą z pewnością znacznie większe. Będzie więc fala siarczystej zimy w tych regionach, jak przystało na styczeń.
Prognozowany mróz w Europie, 22 stycznia 2025
O potencjale spodziewanego mrozu w tej części Europy świadczy przewidywana anomalia temperatury, która ma być niższa niż zwykle, miejscami o 4-8 st. C. względem normy. Zauważmy jednak, że w tym czasie obszar cieplejszy niż zwykle w Europie będzie znacznie większy i to ochłodzenie na północy i północnym wschodzie nie zbilansuje średniej temperatury na całym kontynencie do normy.
Sprawdź: Nadciągnie głęboki cyklon. Zaciągnie śnieżyce i fale mrozu? Prognozy zimy są fatalne i jednoznaczne
Prognozowana anomalia temperatury z siarczystym mrozem w Europie za okres 3 dni do 23 stycznia 2025
Uaktywnienie aktywnej cyrkulacji nad Atlantykiem w ciągu kolejnego tygodnia sprawi, że to zimne powietrze z północy Europy nie będzie miało szans dotrzeć do Polski, dlatego fali siarczystego mrozu w dalszej części zimy w styczniu w naszym kraju nie będzie, choć najbliższe noce nadal będą przynosić powszechny niewielki i lokalnie w zastoiskach chłodu umiarkowany mróz.
Zobacz: Osiądzie wielki antycyklon. Sprowadzi silny mróz, czy ocieplenie? Wiemy, co dalej z zimą
Źródło: DobraPogoda24.pl, mapa temperatury Ventusky