
Potężne wichury uderzą z zachodu. Wiatr przekroczy 160 km/h. Będzie ogromny prąd strumieniowy
Nad rejonem Polski, ale także nad sporym obszarem Europy utrzymuje się wyż z blokadą cyklonalną. W prognozach widać jednak zmiany bo w ciągu najbliższego tygodnia dojdzie do powstania wielu cyklonów atlantyckich, które przyniosą na zachodzie potężne wichury. Wiatr przekroczy 160 km/h. Żywioł pośrednio wpłynie na warunki pogodowe również w naszym kraju, gdyż pozbawi nas szans na prawdziwą zimę.
Prognozowane wichury zbliżające się do zachodniej Europy, 24 stycznia 2025
Utrzymujący się obecnie wyż zapewnia nam dodatnią temperaturą w dzień, ale noce nadal będą z mrozem, nieco większym w rejonach południowych w zagłębieniach terenu. Za kilka dni uaktywni się Atlantyk na którym w osi ogromnego prądu strumieniowego zaczną się tworzyć liczne cyklony podchodzące z zachodu do Europy. Początkowo wyż będzie blokował ich wejście w głąb kontynentu, ale miejscami na zachodzie i północnym zachodzie zdołają bezpośrednio przynieść wichury i opady. Związana z nimi adwekcja cieplejszego i łagodniejszego powietrza będzie jednak mieć znacznie większy zasięg bo dotrze także do centrum Europy.
Prognozowany zasięg wichury w Europie, 25 stycznia 2025
Na naszą uwagę zasługuje szczególnie ogromny cyklon prognozowany między około 24-25 stycznia, gdy znad Atlantyku podejdzie w rejon Wysp Brytyjskich, gdzie przyniesie silne wichury. Wiatr z nim związany może uderzyć również m.in. w zachodniej Francji. Prognozy wskazują na porywy wiatru na lądzie miejscami przekraczające 70-160 km/h, ale w głębi oceanu w centrum cyklonu będzie znacznie silniejszy. Układ ten zapoczątkuje serie cyklonów wtórnych. W kolejnych dniach mają podchodzić nowe ośrodki niżowe głównie w rejon Wysp Brytyjskich, co będzie mieć wpływ na warunki pogodowe również w Polsce bo miejscami ich strefy frontowe mogą przynieść przelotne opady, ale przede wszystkim odczujemy napływ łagodnych mas powietrza, które zupełnie odetną nas od szansy na powrót zimy z całodobowym mrozem i śnieżycami powodującymi powstanie trwałej pokrywy śnieżnej. Okresami nasili się również wiatr, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, gdzie będziemy mieć zjawiska fenowe.
Prognozowane wichury w Europie, 27 stycznia 2025
Obecnie niewiele wskazuje, aby potencjalne cyklony miały bezpośrednio uderzyć z potężnymi wichurami w rejonie Polski, choć okresami również w naszym kraju miejscami silniej powieje, ale jeśli wyż zupełnie ustąpi i prąd strumieniowy skieruje głębokie niże w głąb kontynentu, to sytuacja może się zmienić. Musimy więc bacznie obserwować rozwój sytuacji barycznej nad Europą w trakcie drugiej połowy stycznia, zwłaszcza pod względem osi wiru troposferycznego bo będzie to kluczowy czynnik dla trajektorii ośrodków niżowych szczególnie, że prąd strumieniowy nad Atlantykiem według prognoz ma się znacznie nasilić. Wyliczenia numeryczne wskazują na możliwy wiatr w jego osi przekraczający ponad 400 km/h, co nie zdarza się często. Wpłynie nie tylko na powstawanie głębokich ośrodków z ryzykiem wichury w rejonie Europy, ale także przyspieszy loty międzykontynentalne z Ameryki Północnej do Europy.
Sprawdź: Będzie potężny mróz. Temperatura spadnie do -52 stopni. Siarczysta zima na wschodzie potrwa długo
Prognozowany zasięg wichury, jaka może wystąpić w Europie do 28 stycznia 2025
Zamiast prawdziwej zimy z falą siarczystego mrozu i śnieżycami w okresie statystycznie najchłodniejszym w całym roku, to kolejne dni stycznia będą często przynosić średnią dobową temperaturę dla przedwiośnia, czyli 1-5 st. C., ale będą także miejscami dni, gdy odczujemy termiczną wiosnę o której mówimy, gdy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale 5-10 st. C. Jest na to spora szansa bo w prognozach temperatur maksymalnych w poszczególnych dniach widnieją wartości w przedziale około 5-14 st. C. w dalszej części stycznia. W najnowszej prognozie długoterminowej podamy zakres prognozowanych temperatur na konkretne dni.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na luty. Prognozy mrozu i śniegu wyraźne
Źródło: DobraPogoda24.pl