| |
Zagrożenie!
Ogromna śnieżyca zakorkuje drogi. Nawrót zimy przyniesie 100 cm śniegu. Będą zawieje i zamiecie

Ogromna śnieżyca zakorkuje drogi. Nawrót zimy przyniesie 100 cm śniegu. Będą zawieje i zamiecie

Mimo, że w Polsce nie możemy liczyć na powrót mrozu i śniegu w najbliższych dniach, bo czeka nas silne ocieplenie, to nadal mamy regiony w Europie z przechodzącymi potężnymi śnieżycami. Nawroty zimy niosą również mróz, ale głównym zagrożeniem są obfite opady śniegu. Przykładem do początku kwietnia ponownie będą kraje alpejskie, gdzie miejscami spadnie nawet 100 cm śniegu. Żywioł zakorkuje i zablokuje drogi. Śnieg nietypowo pokryje się żółtym nalotem.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 19:00, 30 marca 2024

Ogromne śnieżyce zakorkują drogi w Europie w rejonie Alp do kwietnia 2024, spadnie 100 cm śniegu

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem systematyczności częstych śnieżyc, które od drugiej dekady lutego co pewien okres docierają w rejon Alp. Prawdziwa zima nietypowo w tym regionie zaczęła się późno i nadal będzie się przedłużać mimo już trwającej wiosny. Kolejna śnieżyca przejdzie przez region między 30 marca i 1 kwietnia. W tym okresie śnieżyce obejmą rejon, od pogranicza Austrii, Szwajcarii, Włoch po południowo wschodnie krańce Francji.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie krajów alpejskich o godzinie 10:00, 31 marca 2024

Śnieżyce zasypią drogi w Europie w Alpach, spadnie 100 cm śniegu do kwietnia 2024

Zalecamy, aby te regiony Europy na przełomie marca i kwietnia omijać, aby nie narażać się na niepotrzebny stres. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że na wymieniowym obszarze spadnie nawet 30-100 cm śniegu, a lokalnie w wysokich górach w rejonie głównej grani Alp znacznie więcej. Ponownie wzrośnie zagrożenie lawinowe. Warunki zarówno drogowe, jak również turystyczne będą fatalne.

Prognoza zasięgu śnieżycy w rejonie Alp o godzinie 22:00, 31 marca 2024

Śnieżyce przyniosą nawrót zimy, śnieg zasypie drogi w Europie w Alpach do kwietnia 2024

Opadom śniegu będą towarzyszyć wichury powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Jest wielce prawdopodobne, że niektóre odcinki dróg zostaną tymczasowo zamknięte do czasu ustania śnieżycy. Co ciekawe, nad region napłynie także pył saharyjski, który opadnie wraz ze śniegiem. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy usłyszymy o żółtym śniegu, który pokryje miejscami Alpy. Będzie to konsekwencja osiadania pyłu zaciąganego z północnej Afryki.

Zobacz także: Potężne ocieplenie sięgnie Polski. Możliwy rekord temperatury

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 07:00, 1 kwietnia 2024

Spadnie żółty śnieg w Europie, śnieżyce zakorkują drogi na początku kwietnia 2024

Zachodzące procesy atmosferyczne na zachodzie i częściowo południu Europy, w tym omawiane śnieżyce w rejonie Alp odczujemy także w Polsce, bo strefy tych opadów na froncie dotrą także do naszego kraju. Już między 1-2 kwietnia przyniosą zmiany w postaci deszczu i burz z gradem, a Tatrach także śniegu, dlatego tak ważne i istotne jest obserwowanie zjawisk pogodowych na znacznie szerszym obszarze i to czynimy bardzo skrupulatnie.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Alp do 1 kwietnia 2024

Prognoza pokrywy śnieżnej, gdzie jest zima w Europie do kwietnia 2024

Opady śniegu w trakcie kwietnia będą jeszcze wracać w rejon Alp, ale częstotliwość przechodzących śnieżyc znacznie spadnie. Po 4 kwietnia przyspieszy proces topnienia śniegu i zasięgu śnieżnej zimy w tym regionie Europy. Miejmy jednak na uwadze utrzymujące się poważne ryzyko lawinowe.

Sprawdź również: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 dla Polski. Prognozy rozwiewają wątpliwości

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!