| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Po fali ciepła wkroczy mróz i spadnie śnieg w marcu? Prognozy mogą niepokoić

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Po fali ciepła wkroczy mróz i spadnie śnieg w marcu? Prognozy mogą niepokoić

Coraz częściej pytacie, czy po wczesnym silnym wiosennym ociepleniu wróci mróz i spadnie śnieg w marcu? Prognozy mogą niepokoić, bo z pewnością ruszy niebawem wegetacja. Wątpliwości rozwiewa pogoda długoterminowa na 16 dni, która jednoznacznie określa czekający nas trend pogodowy na ponad dwa tygodnie aż do początku drugiej dekady marca. Sprawdźmy, do kiedy będzie ciepło i czy wróci jeszcze zima.

Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce do 11 marca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 11 marca 2024

Przełom lutego i marca w Polsce przyniesie nietypowe silne ocieplenie. Średnia temperatur będzie charakterystyczna dla wiosny i miejscami przedwiośnia w chłodniejszych regionach kraju na północy. Najcieplej najczęściej będzie w południowej połowie kraju, zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich. Chwilowy spadek temperatury w całym kraju nastąpi około 29 lutego, a wraz z początkiem marca ponownie zrobi się ciepło na przeważającym obszarze. W trakcie pierwszej dekady marca największe ocieplenie zacznie być przesuwanej do zachodniej połowy kraju, a na wschodzie temperatury staną się niższe.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 2 marca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 2 marca 2024

Anomalia temperatury do początku marca w Polsce będzie ekstremalna szczególnie we wschodnich i południowo wschodnich regionach. Raczej nic już nie zmieni faktu, że luty zapisze się w naszym kraju jako najcieplejszy w historii pomiarów z anomalią temperatury na poziomie około 5,9-6 st. C. Mróz w nocy nadal będzie pojawiał się rzadko. Najbliższych ujemnych temperatur spodziewamy się miejscami na zachodzie i północnym zachodzie kraju nad ranem 26 lutego, ponadto 29 lutego, a następnie dopiero w trakcie marca zaczną wracać nocne przymrozki od wschodu w głąb kraju, zwłaszcza od około 4-5 marca.

Prognoza zasięgu możliwego nocnego mrozu w Polsce i Europie między 2-4 marca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza zasięgu mrozu w Polsce i Europie marzec 2024

Na szczęście nocne i poranne przymrozki nie będą duże, bo ograniczą się do kilkustopniowych ujemnych temperatur, ponadto w omawianym okresie, co najmniej do 5 marca nie przewidujemy w Polsce wystąpienia śnieżycy i nawrotu zimy. Mało tego, najnowsze prognozy długoterminowe sięgające do początku drugiej dekady (11-12 marca) również nie przewidują powrotu zimy do Polski. Mają nadal przeważać temperatury w ciągu dnia charakterystyczne dla wiosny i przedwiośnia, aczkolwiek nocne przymrozki w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń w trakcie marca mogą stać się częstsze. W przedstawionym okresie pogody długoterminowej pojawi się również zdecydowanie mniej opadów, a więcej chwil ze słońcem. Opady będą mieć charakter przelotny i rozproszony o ograniczonym zasięgu. Lokalnie nie można wykluczyć pierwszej wiosennej burzy.

Sprawdź także: Chwyci mróz i spadnie 60 cm śniegu. Śnieżyca zasypie drogi i domy. Zima jeszcze nie odpuści

Pogoda dla Warszawy na 16 dni. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 11 marca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatura i opady do 11 marca 2024

Wszystko więc wskazuje, że w perspektywie najbliższych dwóch tygodni w Polsce coraz częściej będziemy czuć podmuchy wczesnej wiosny, a jej chwilowym ograniczeniem będą jedynie okresowe i miejscami występujące czasami niewielkie przymrozki, nieco częstsze w trakcie marca. Sytuacja ta jest jednak niepokojąca, bo na taką pogodę jest za wcześnie. Przyroda zawsze dostosowuje się do średniej temperatury dobowej i nasłonecznienia. Z pewnością ruszy wegetacja, a to oznacza, że z niepokojem będziemy spoglądać na wszelkie możliwe nawroty, czy epizody zimowe, jakie w prognozach mogą się jeszcze pojawić między marcem, kwietniem i majem.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, wróci mróz i śnieg, czy będzie ciepło, prognoza do 11 marca 2024

To wszystko oznacza, że wcześniej niż zwykle rozpocznie się sezon prac ogrodowych i rolniczych. Mimo, że obecnie nic nie wskazuje na powrót zimy w perspektywie najbliższych kilkunastu dni, to musimy być czujni i śledzić prognozy na kolejne tygodnie, bo nastanie trwałej wiosny już teraz przed kwietniem i majem jest mało prawdopodobne i byłoby prawdziwym ewenementem. Zupełnie inaczej w najbliższych dniach będzie na południu Europy, gdzie czeka nas niezwykle dynamiczna pogoda z ulewami, śnieżycami i burzami z silnym wiatrem.

Czytaj również: Ulewy i burze przyniosą powódź błyskawiczną. Spadnie ponad 300 litrów wody. W prognozach również śnieżyce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!