
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca
Przed nami przełom lutego i marca, który przyniesie zmiany warunków atmosferycznych w Polsce. Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na nawrót zimy ze śniegiem i mrozem, a może nadciągnie głębsze ocieplenie? Najnowsze prognozy są jasne i nie budzą wątpliwości. Podmuch przedwiośnia zacznie przeważać w nadchodzących tygodniach.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 10 marca 2025
Miniony tydzień przyniósł nocami silny mróz w Polsce, nawet do -30/-20 st. C. przy gruncie. Był to najchłodniejszy okres zimy w tym sezonie. Zmiany w polu barycznym nad Europą w najbliższych dniach spowodują jednak adwekcje cieplejszych mas powietrza. Wszystko przez ruszenie cyrkulacji strefowej i odsunięcie się blokady cyklonalnej na wschód kontynentu. Dzięki temu w nowym tygodniu będziemy notować w wielu regionach nawet 7-13 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach przy wpływie wiatru fenowego na południu i południowym zachodzie, przejściowo lokalnie nie możemy wykluczyć nawet 14-15 st. C. Okresowy spadek temperatury zanotujemy dopiero w okolicach pierwszego weekendu marca, ale w kolejnych dniach znowu czeka nas silniejszy wzrost temperatury.
Pogoda długoterminowa. Prognozowany zakres mrozu w Polsce i Europie między 1-3 marca 2025
Zmiany w kierunku adwekcji powietrza sprawią, że mróz w rejonie środkowej Europy w Polsce zdecydowanie zelżeje, ale miejscami zupełnie nie ustąpi bo niewielkie ujemne temperatury przy rozpogodzeniach jeszcze będą się zdarzać. Mimo to, średnia dobowa temperatura będzie już znacznie powyżej normy, z wartościami charakterystycznymi dla przedwiośnia, a lokalnie zaczną się zdarzać także dni z termiczną wiosną.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 marca 2025
Uaktywnienie cyrkulacji strefowej atmosfery wreszcie miejscami przyniesie do Polski bardzo potrzebne opady deszczu na strefach frontowych przy podejściu niżu, ale ich sumy, jak również częstotliwość wystąpienia nadal nie będę duże. W nowym tygodniu popada, zwłaszcza między 25-27 lutego na zachodzie i północny kraju, szczególnie na północnym zachodzie. W pozostałych dniach słabe opady wystąpią tylko lokalnie i przelotnie, a miejscami w ogóle nie popada. W pierwszej dekadzie marca opadów nadal będzie niewiele bo spodziewamy się rozwinięcia przejściowo pogodnego wyżu, który ściągnie wiosenne temperatury i czeka nas kontynuacja i pogłębienia suszy.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 10 marca 2025
Szczególnego ocieplenia spodziewamy się w trakcie pierwszej dekady marca na co wskazują najnowsze prognozy zarówno modelu GFS i ECMWF. Wówczas na sporym obszarze kraju będziemy notować co najmniej 10-15 st. C., a lokalnie może być jeszcze cieplej. Nawrotu zimy ze śnieżycami i silnym mrozem w przeciągu najbliższych dwóch tygodni w rejonie Polski już nie będzie, a za to nastąpi podmuch przedwiośnia w kierunku miejscami termicznej wiosny. Przyroda lokalnie zacznie wychodzić z zimowego letargu, choć start wegetacji będzie się opóźniał i przeciągał z powodu niedoboru wilgoci.
Zobacz: Osiądzie silny mróz w wyżu. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima zejdzie na południe
Źródło: DobraPogoda24.pl